Szukają pamiątek po spółdzielniach zabawkarskich

Muzeum Zabawek i Zabawy prowadzi prace mające na celu gromadzenie informacji na temat działalności kieleckich spółdzielni zabawkarskich - Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada”, Spółdzielni Pracy Zabawkarsko-Metalowej „Precyzja” oraz Świętokrzyskiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego. Podsumowaniem działań ma być publikacja.

- Liczymy na wspomnienia i pracowników, ale i dzieci, które bawiły się tymi zabawkami - przekonuje Katarzyna Hodurek-Kiek z Muzeum Zabawek i Zabawy. - 

Poszukiwane są również dokumenty i fotografie (w celu umożliwienia wykonania kopii) dotyczące tych zakładów. Muzeum zależy w szczególności na kwestiach projektowania zabawek, produkcji, w tym tej odbywającej się w zakładach jak i wykonywanej chałupniczo oraz dostępności tych zabawek na rodzimym rynku.

Wszelkich informacji udziela dr Anna Tyszewicz-Obara, Adiunkt w Pracowni Historii Zabawki i Zabawy do 1939 roku. Można się skontaktować mailowo a.tyszewicz@muzeumzabawek.eu lub telefonicznie tel. 41 34 337 00 wew. 115.

- Zapraszamy również osobiście. Niektóre z tych zabawek znajdują się na naszej ekspozycji, więc można sobie przypomnieć co nieco - dodaje Katarzyna Hodurek-Kiek.

Powrót na początek strony