Taniec, muzyka, warsztaty i Święto Rowerzysty. Sobota pełna atrakcji

Drugiego dnia Święta Kielc atrakcje będą czekać na wszystkich przy czterech scenach – na Rynku, Placu Artystów, w Parku Miejskim i po raz pierwszy w ogrodzie Domu św. Jana Pawła II przy ul. Pietraszki 15 na Białogonie. W programie m.in. bajkowy korowód, koncerty, pokazy popularnonaukowe, event Największy Zespół Rockowy, Kieleckie Święto Rowerzysty i wyjątkowy mecz koszykówki.

Na specjalne wydarzenia zapraszają też miejskie instytucje. Organizatorzy zadbali o to, by każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie. Na wszystkie atrakcje zapraszamy także turystów i lokalną społeczność ukraińską.

Aby ułatwić dojazd do Domu św. Jana Pawła II przy ul. Pietraszki, Zarząd Transportu Miejskiego uruchamia bezpłatną linię specjalną. Autobusami oznaczonymi literą „P” będzie można dojechać z Dworca Autobusowego do pętli autobusowej przy ulicy Pietraszki (Białogon). W tamtejszym Domu św. Jana Pawła II w ramach Święta Kielc w godzinach 16:00 – 20:00 będzie się odbywał Piknik Muzyczny połączony z koncertem charytatywnym.

Autobusy linii „P” będą uzupełnieniem dla kursującej do Pietraszek linii 1.

Trasa autobusów linii P: Dworzec Autobusowy – Czarnowska – Paderewskiego – Żytnia – Grunwaldzka – Jagiellońska – Krakowska – Fabryczna – Kolonia – Siedmiu Źródeł - Pietraszki. 

Program Święta Kielc w sobotę, 25 czerwca godzina po godzinie:

godz. 12 – przemarsz "Barwnego Korowodu" artystów KTT ubranych w kostiumy ze spektakli sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza na Rynek.

Kieleckie Święto Rowerzysty organizowane w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego Miasta Kielce.

godz. 14 – start korowodu rowerowego z kieleckiego Rynku, który przejedzie ulicami miasta do Przestrzeni Relaksu w Dolinie Silnicy.

godz. 15 - Piknik w Przestrzeni Relaksu w Dolinie Silnicy. Tam dla rowerzystów koncert zagra zespół Fuzzy Birds oraz duet Rafcox i Tomasz Dąbrowski. Na uczestników imprezy będą czekać potrawy z grilla oraz zimne i ciepłe napoje. Przewidziane są również konkursy z nagrodami. Na miejscu będzie giełda rowerowa, a każdy będzie mógł sprawdzić stan techniczny swoich „dwóch kółek” w mobilnym serwisie od Strefy Rowerzysty. Najmłodsi będą mogli spędzić czas pod opieką animatora.

godz. 21 - we współpracy z Kinem Moskwa i Kieleckim Parkiem Technologicznym odbędzie się seans kina letniego. Na wszystkich widzów czekał będzie popcorn.

Scena na Rynku

godz. 13 - Fragment choreografii z I Aktu spektaklu "Alicja w Krainie Czarów".

„Koncert Wolności i Solidarności”   

godz. 15-17 - „Dom Kultury „Białogon” i Przyjaciele” - występy dziecięcych i młodzieżowych solistów i zespołów muzycznych.

godz. 17-18 - „Z Bronkiem do gwiazd” - koncert inaugurujący instalację w Kielcach „pomnika - ławeczki Bronisława Opałki”.
godz. 18-19 - akcja - Największy Zespół Rockowy - wspólne wykonanie na płycie Rynku 5 największych polskich rockowych hitów muzycznych przez początkujących i zaawansowanych muzyków.

godz. 19-22 - koncert „Miłość, pokój i muzyka - rock dla wolności” - na scenie wystąpią zespoły: „Shapeles”, „Folya”, „Baby Rock i goście”.

Scena w Parku Miejskim

MDK – festyn rodzinny

godz. 12-18 - występ laureatów konkursów wokalnych oraz koncert orkiestry dętej.

godz. 14 - koncert pt. „Dzieci-dzieciom” - wystąpią uczestnicy zajęć wokalnych, tanecznych i muzycznych z MDK: wokaliści ze Studiów Piosenki: „GA-GA”, „Blue Song”, „Sami”, „EWiTA”, „Marzenie”, „BOHO”, zespoły taneczne „Afera”, „Grafit”, „Vertigo”. W trakcie koncertu: wręczenie nagród laureatom Miejskiego Konkursu Plastycznego „Kielce - nasz wspólny dom.

Kielecki Teatr Tańca

godz. 15-16 - występy dzieci i młodzieży ze Szkoły KTT. Zespoły Impuls I, Impuls II, Impuls III, Impuls IV, N1, N2, N3, Rewival 2, Rewival 3, Motion, Not 43, Fresh Stuff, Koliberki, Cookies, Tap Squad. Młodzi artyści zaprezentują choreografie konkursowe, z którymi występują na ogólnopolskich festiwalach, konkursach i turniejach tanecznych.

Energetyczne Centrum Nauki

  1. godz. 16 - pokaz popularnonaukowy Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego pn. „W krainie niskich temperatur”.

Poza sceną

godz. 12–16:30 - Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Kielce otwarty dla dzieci i młodzieży. Konkurs wiedzy o Kielcach „Moje koło fortuny” z konkursami sprawnościowymi. Kącik malucha - gry i zabawy, warsztaty plastyczne, sprawdzone zabawy z dziećmi. Plener malarski dla dzieci i młodzieży w okolicach „Plotkarki”.

Na placu wokół sceny i na pobliskich alejkach stoiska wystawiennicze – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Kielecki Park Technologiczny – Energetyczne Centrum nauki.

Scena Plac Artystów

godz. 15 - występ Kapeli Podwórkowej Scyzory z WDK.

godz. 16 - przemarsz Barwnego Korowodu Artystów i Twórców Ludowych z całej Polski ulicą Sienkiewicza. W korowodzie wezmą udział artyści Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor - u źródeł kultury” - zwycięzcy konkursów przeprowadzonych przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia.

godz. 16.30-18 - koncert „Jawor - u źródeł kultury”, wręczenie nagród laureatom świętokrzyskiej edycji tegorocznego konkursu.

godz. 19-22 - potańcówka ludowa z Kapelą „Ciekoty”.

Scena przy Domu św. Jana Pawła II, Fundacja Gramy z Tobą – Białogon, ul. Pietraszki 15

godz. 16-20 - koncert i piknik muzyczny na łonie natury „Naturalnie w Pietraszkach”. Wystąpią: zespół dziecięcy z Ukrainy,  Duet TanDemy z Ukrainy, Олена Толстоногова - finalistka The Voice of Ukraine oraz  Zespół Casamento z Kielc. W trakcie pikniku: warsztaty kulinarne „Max gotuje z natury” oraz warsztaty rękodzieła - tworzenie tabliczek florenckich, poczęstunek, aukcja charytatywna na zakup żywności i środków czystości dla osób pozostających w Ukrainie.

Hala Widowiskowo-Sportowa przy ul. Żytniej w Kielcach

godz. 18-20 - impreza sportowa: spotkanie po latach - mecz gwiazd Miteks Kielce/Cersanit NOMI - AZS UJK Kielce. 

Wydarzenia w siedzibach instytucji w sobotę, 25 czerwca:

Biuro Wystaw Artystycznych

godz. 11-18 - fotoramki społecznościowe / monidła z otworem do robienia zdjęć z motywem słynnych obrazów, ustawione w plenerze na dziedzińcu BWA w sąsiedztwie parku. Przygotowane obiekty będą służyły mieszkańcom do robienia sobie zdjęć z motywem znanych dzieł sztuki.

Dom Środowisk Twórczych

Jubileusz 25-lecia partnerstwa Kielce - Gotha - Dzień Niemiecki w DŚT.

Program:
- punkt promocji miasta Gotha
- bezpłatna degustacja lokalnych produktów z Turyngii.
godz. 20:30 - koncert orkiestry Policji z Gotha na scenie DŚT.

Kielecki Park Technologiczny

FAMILIJNA SOBOTA W ECN - ZWIEDZANIE WYSTAWY „ENERGIA”:

ECN zaprasza do eksperymentowania na interaktywnej wystawie „Energia” w siedzibie centrum (ul. Olszewskiego 6, 25-663 Kielce – bud. SKYE, II piętro) w następujących turach: 10:00-10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45, 13:00-13:45, 14:00-14:45, 15:00-15:45 oraz 16:00-16:45. Wstęp jest płatny. Bilety dostępne przez stronę www.bilety.ecn.kielce.pl lub w kasie centrum.

ENERGETYCZNY OGRÓD DOŚWIADCZEŃ:

Centrum zachęca również do spędzenia czasu w plenerze, w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. Znajdują się tu m.in. strefa optyczna, siłownia, zjeżdżalnie, trampolina, nietypowa karuzela oraz ponad trzydziestometrowa tyrolka. Wstęp jest wolny. Rezerwacja nie jest wymagana.

Wzgórze Zamkowe

Instytut Dizajnu:

godz. 11-14 - Finał akcji „Empty Bowls" - dziedziniec Wzgórza Zamkowego.

„Empty Bowls" jest międzynarodową akcją, zainicjowaną przez organizację non-profit, podnoszącą świadomość oraz działającą w walce z głodem. Celem akcji jest zgromadzenie artystów, rzemieślników, pedagogów i studentów oraz wszystkich chętnych do zaangażowania w akcję tworzenia misek. Każda miska, która powstała na warsztatach zostanie wypalona i poszkliwiona w Instytucie Dizajnu. Podczas finału akcji 25 czerwca będzie można wpłacić darowiznę i zatrzymać wybraną przez siebie miskę wraz z poczęstunkiem. Misją jest tworzenie pozytywnych i trwałych zmian poprzez sztukę, edukację i projekty, budujące wspólnotę. Wydarzenia obecnie mają miejsce w Stanach Zjednoczonych oraz w co najmniej kilkunastu innych krajach. Obecnie akcja „Empty Bowls" od kilku lat jest kontynuowana na wrocławskim ASP, gdzie jest stałą atrakcją Festiwalu Wysokich Temperatur. W tym roku mamy już czwartą edycję świętokrzyską w Kielcach.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zapisać się na warsztaty w Instytucie Dizajnu w Kielcach (www.idkielce.pl), gdzie dostarczymy materiały (glinę, narzędzia, formy) oraz pomoc, by każdy mógł wylepić własną miskę. Miski zostaną w pracowni ceramicznej, by dalej mogły zostać wypalone, pokryte szkliwem i przygotowane do sprzedaży. Każdą miskę będzie można zakupić na przygotowanym przez nas stoisku, wraz z dołączonym do niej smakołykiem.

W roku 2022 pomagamy centralnemu punktowi zbiórki i dystrybucji pomocy dla uchodźców z Ukrainy, koordynowanemu przez MOPR.

Geonatura Kielce

GEONATURA KIELCE, Centrum Geoedukacji,
ul. Daleszycka 21

  1. ZWIEDZANIE WYSTAWY CHRONOS

godz. 11-16

(ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem)

Zwiedzanie wystawy stałej poświęconej dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich wraz z kinem-kapsułą czasu.  Motywem przewodnim wystawy jest podróż w czasie do odległej przeszłości. Zwiedzający mają do dyspozycji stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości jego dawnych mieszkańców.

Oferta zawiera 3 formy zwiedzania:

- zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika

- zwiedzanie z wirtualnym przewodnikiem (dostępne po zeskanowaniu QR kodu)

- zwiedzanie w formie gry terenowej po wystawie MISJA CHRONOS (skierowane do rodzin z dziećmi).

Bezpłatne wejścia na wystawę odbywać się będą co godzinę (11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00). Limit osób zwiedzających na godzinę wynosi 36. Wymagana rezerwacja za pośrednictwem Internetowego Systemu Rezerwacji (http://centrum-geoedukacji.pl/rezerwacja/).

  1. WYSTAWA OBRAZÓW „Piękno podziemnego świata. Niezwykły świat jaskiń na obrazach Lucji Radwan”.

godz. 11-16 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem).

Wystawa z obrazami autorstwa Lucji Radwan, artystki malarki pochodzenia polskiego, od wielu lat mieszkającej i tworzącej w Austrii. Motywem przewodnim wystawy jest niezwykły świat jaskiń, który był dla artystki inspiracją do stworzenia wielkoformatowych obrazów. Wystawa wpisuje się w obchody Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu ustanowionego przez Międzynarodową Unię Speleologiczną.

Zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika.

Bezpłatne wejścia na wystawę czasową odbywać się będą w ramach rezerwacji na wystawę stałą, czyli co godzinę (11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00).

Ogród Botaniczny, ul. Jagiellońska 78

III KIELECKIE ŚWIĘTO RÓŻ

Wydarzenie o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym, skierowane do wszystkich grup wiekowych. Ogród będzie otwarty w godz. 10.00-20.00. Wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

W ramach III Kieleckiego Święta Róż:

- Różany Punkt Informacyjny na tzw. Placu Różanym, gdzie na bieżąco będzie można się dowiedzieć wielu szczegółów i ciekawostek na temat róż, różnorodności odmian i form, uprawy w ogródkach domowych oraz ich wykorzystania w gastronomii, przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Czas trwania: 10:00–17:00.

- Bezpłatne zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Kielcach z przewodnikiem w godzinach: 11:00, 13:00, 15:00, 17:00. O Ogrodzie i poszczególnych działach/kolekcjach roślinnych opowiadać będą pracownicy Ogrodu.

- Świętokrzyski Uniwersytet Ludowy im. ks. Władysława Siarkowskiego - przegląd pieśni i tańca oraz działalności kół gospodyń wiejskich. Promocja dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego poprzez stoiska edukacyjne i wystawy m.in. rękodzieła, kulinariów, wyrobów tradycyjnych itp.

Wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Fundacja Pojednanie, ul Zagnańska 27 (wejście od Stolarskiej)

Fundacja Pojednanie zaprasza na „Cymes w Kielcach” / W tym roku w ramach obchodów Święta Kielc. Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Żydowskiego Dziedzictwa Kielc, Zapraszamy na dwa wydarzenia w drugim Dniu Święta Kielc 25 czerwca 2022 roku.

godz. 14 - Warsztaty Tańca Żydowskiego. Warsztaty poprowadzi profesjonalna tancerka Dorota Herok wraz z zespołem. Szczegóły i zapisy na FB Fundacji Pojednanie. Wstęp wolny.

godz. 18 – „Wieczór w Synagodze” - koncert zespołu klezmerskiego „Jarmuła Band”., występ zespołu tańca żydowskiego „Klezmer” z Cieszyna. W programie: taniec żydowski, degustacja żydowskich potraw, wspomnienia potomków kieleckich Żydów. Miejsce wydarzenia: Dawna Synagoga/Archiwum Miejskie, ul. Warszawska 17. Wstęp wolny.

Targi Kielce

godz. 10-18 - Dub It Tuning Festiwal w Targach Kielce. Najlepsze projekty tuningowe oraz unikatowe samochody z całego świata. Od Ferrari po maszyny z gatunku JDM.

Ponadto Strefa Souczek Detailing, konkurs Car Audio, turniej Driftu, Drift Taxi oraz Wystawa Klasyków, którą poprowadzi Patryk Mikiciuk z TVN Turbo.

Bilety do nabycia w kasach, ul. Zakładowa 1, w dniu wydarzenia lub na stronie https://www.targikielce.pl/dub-it

Powrót na początek strony