Targi Kielce i GUM będą współpracować dla regionu

Rozwój gospodarczy regionu oraz promocja Kielc i województwa świętokrzyskiego to wspólny cel Głównego Urzędu Miar i Targów Kielce. Dziś prezesi obu tych instytucji podpisali umowę o współpracy.

Andrzej Mochoń, kierujący ośrodkiem wystawienniczym mówił, że wbrew pozorom jest wiele zbieżnych kierunków działania między Targami Kielce a GUM.

- Te dwie instytucje łączy cel działania. Generalnie służą one współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi i naukowymi z przemysłem. Poza tym na pewno naszym długofalowym celem jest służenie umacnianiu polskich firm na arenie międzynarodowej - tłumaczył Andrzej Mochoń.

Profesor Jacek Semaniak, kierujący Głównym Urzędem Miar jest przekonany, że dzięki renomie GUM uda się sprowadzić do Kielc - na przykład na Targi - duże międzynarodowe firmy, które wcześniej w stolicy województwa świętokrzyskiego nie gościły.

- W całym świecie takie narodowe instytuty metrologiczne są naturalnymi partnerami do współpracy z przedsiębiorstwami. Na etapie budowy Świętokrzyskiego Kampusu będziemy zaopatrywali się w nowoczesną aparaturę. To również przyciągnie międzynarodowych kontrahentów - uważa profesor Jacek Semaniak.

Profesor Semaniak docenił także rolę kieleckiego ośrodka – Targi Kielce są postrzegane jako stymulator rozwoju poprzez budowanie sfery kontaktów oraz marki miasta Kielc, jako miasta targowego. Trudno sobie wyobrazić, co by było, gdyby tych targów nie było.

Prezes Głównego Urzędu Miar wyjaśnił także, dlaczego umowa dziś podpisana jest tak istotna. - Z jednej strony marka, która od lat funkcjonuje w Kielcach czyli Targi Kielce, a z drugiej nowa jednostka badawczo-rozwojowa w strukturze Głównego Urzędu Miar czyli Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny. Ponieważ jedni i drudzy działamy na rzecz rozwoju gospodarczego, na rzecz sektora przemysłowego będzie nam bardzo po drodze móc wspólnie realizować przedsięwzięcia.

Jak możemy przeczytać w preambule umowy: Główny Urząd Miar jako urząd administracji rządowej, właściwy w sprawach miar i probiernictwa stanowi podstawę krajowego systemu miar i reprezentuje Polskę na międzynarodowej arenie metrologicznej. Utrzymuje aktywne kontakty z jednostkami naukowo-badawczymi i zamierza promować i wspierać merytorycznie imprezy wystawiennicze organizowane przez Targi Kielce.

 

źródło: Targi Kielce

Powrót na początek strony