Targi Sacroexpo 2022. Medal Per Artem Ad Deum dla sławnego włoskiego reżysera

Sławny, włoski reżyser Giuseppe Tornatore, twórca oscarowego filmu „Cinema Pradiso", filmu „Malena" czy „Czysta Formalność" został tegorocznym laureatem Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum. Wyróżnienie to przyznawane jest od 17 lat w ramach Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce, która w tym roku odbędzie się w dniach od 6 do 8 czerwca. Giuseppe Tornatore odbierze medal Per Artem Ad Deum w Watykanie z rąk kardynała Gianfranco Ravasiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, biskupa Mariana Florczyka oraz Prezesa Zarządu Targów Kielce, dr Andrzeja Mochonia.

Wyróżnienie Per Artem Ad Deum przyznawane jest od 17 lat w ramach Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce, a dotychczas otrzymało je już trzydziestu laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Arvo Pärt, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki, Wincenty Kućma i Leszek Mądzik.

Decyzją Papieskiej Rady ds. Kultury Giuseppe Tornatore otrzyma nagrodę Per Artem Ad Deum: za pokazywanie prawdy, która jest emocjonalnym doświadczeniem relacji z Nieskończonym i Niepoznawalnym. W dorobku artystycznym włoskiego reżysera można znaleźć wiele złożonych metafor i religijnych alegorii, zachęcających widzów do wyprawy w nieznane.  Giuseppe Tornatore jest twórcą słynnych realizacji m.in.: oscarowego filmu „Cinema Paradiso”, filmu „Malena” z Moniką Bellucci w roli głównej czy „Czysta Formalność”. Reżyser współpracował z kompozytorem Ennio Morricone, któremu poświęcił swój najnowszy film dokumentalny pt. „Ennio”.

Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie wręczany jest Medal Papieskiej Rady ds. Kultury. W wyjątkowych okolicznościach nagroda przekazywana jest poza kieleckim ośrodkiem. - Po raz pierwszy nagroda Per Artem Ad Deum wręczona zostanie w Watykanie. Cieszymy się, że tym prestiżowym wyróżnieniem możemy docenić artystów, którzy odkrywają piękno sztuki sakralnej – podkreśla dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce. 

Wystawa Sacroexpo po raz 23. w Targach Kielce

Dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne, rzeźby, ikony zawierające wizerunki świętych, oszałamiające ferią barw witraże, a także najnowsze pozycje książkowe czołowych wydawnictw katolickich – to wszystko znaleźć będzie można już od 6 do 8 czerwca 2022 roku na targowych stoiskach. Podczas spotkania branży sakralnej będzie można podziwiać Wystawę "Ars Eucharistica" organizowaną przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i galerię Prima Porta Antiquities z Warszawy.

Wstęp na targi będzie bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez stronę Targów Kielce - www.targikielce.pl/sacroexpo lub na miejscu w trakcie wydarzenia.

Powrót na początek strony