W ramach obchodów jubileuszu 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w tymczasowej siedzibie odbyła się prapremiera spektaklu „Kilka opowieści z Islandii” w reż. Uny Thorleifsdottir, po której wręczono odznaczenia państwowe, były podziękowania i gratulacje. Gośćmi wydarzenia byli zastępcy prezydenta Kielc Bożena Szczypiór i Marcin Chłodnicki oraz Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Kielce.
Podczas uroczystości wręczone zostały przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Nagrodzono: aktorki Beatę Pszeniczną i Zuzannę Wierzbińską oraz Halinę Łabędzką - kierowniczkę impresariatu i koordynatorkę pracy artystycznej. Odznaczenia wręczył Ireneusz Piasecki, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
Ponadto dyrektor Teatru, Michał Kotański odebrał gratulacje od Prezydenta Miasta Kielce, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Wojewody Świętokrzyskiego.
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jedną z najstarszych scen w Polsce. Budowa gmachu przy głównej ulicy Kielc, Sienkiewicza 32, a ówczesnej Pocztowej, ruszyła w 1877 roku. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się 6 stycznia 1879 roku. Była to opera komiczna pt. „Dzwony kornewilskie” Roberta Planquett’a w wykonaniu Towarzystwa Dramatycznego Józefa Teksla. Pierwszą premierę oglądało podobno około 800 osób. Na cześć głównego fundatora scenę nazwano Teatrem Ludwika. W tamtym czasie scena nie miała stałego zespołu ani repertuaru. Podobnie jak na innych scenach prowincjonalnych w kraju, gościły tu zespoły objazdowe, np. warszawskie teatry ogródkowe. Najczęściej wystawiano sztuki lekkie – farsy, wodewile i operetki.
Zdjęcia: Karpati&Zarewicz