Tego nie można przespać. Biała Noc otwiera Święto Kielc

Dużo muzyki na scenach w centrum miasta, garść „wiatraczkowych” wspomnień, Jarmark na ul. Sienkiewicza, Święto Róż i Wody, sportowe pokazy i wiele innych atrakcji będzie czekać na wszystkich mieszkańców i naszych gości. Święto Kielc rozpocznie uwielbiana przez kielczan Biała Noc. W piątek, 23 czerwca miejskie instytucje zapraszają w swoje progi, żeby zaprezentować to co mają najlepszego. Placówki będzie można zwiedzać za darmo do północy.

Wstępem do Święta Kielc tradycyjnie jest wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W ten sposób władze Kielc doceniają osoby, które angażują się w pobudzanie życia kulturalnego w naszym mieście, a poprzez swoją działalność promują Kielce. Uroczystość w Domu Środowisk Twórczych rozpocznie się o godz. 20, a po jej zakończeniu odbędzie się koncert „Żyj kolorowo” w wykonaniu kwartetu wokalnego The Sound Pack feat. Yarosh Organ Trio. Wstęp wolny.

Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w godz. 11.00-19.00 w Parku Miejskim przygotuje szereg atrakcji, m.in. dmuchańce dla dzieci, dostępne za darmo. Natomiast po Skwerze Szarych Szeregów kursować będzie kolejka elektryczna - przejazd płatny. 

KIELCE NIE BĘDĄ SPAŁY

W ramach akcji "Książki na św. Jana" Miejska Biblioteka Publiczna w piątek już od rana promuje czytelnictwo w przestrzeni miejskiej razem z dziennikarzem Jarosławem Gugałą. O 18 zaprasza na spotkanie z Magdaleną Zawadzką w „Poczytalni na dVoRcu”. Wstęp wolny.   

Biała Noc w miejskich instytucjach zapowiada się bardzo ciekawie. Gwiazdą weekendowych dni w Ogrodzie Botanicznym będzie oczywiście - królowa wszystkich kwiatów. Przed nami czwarta edycja Kieleckiego Święta Róż. W dniach 23-25 czerwca wstęp do kieleckiego Ogrodu Botanicznego będzie bezpłatny. W te dni na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. W programie wydarzenia jest nocne zwiedzanie i ognisko. W piątek, 23 czerwca po pachnących różami alejkach, będzie można spacerować do północy.

Dom Kultury „Zameczek” od godz. 16 zaprasza na Artystyczny Piknik. W programie m.in. wystawy, wręczenie nagród laureatom konkursu „Kielce – bliskie sercu”, warsztaty, koncerty wokalistów z Zameczkowego Studia Piosenki, Studia Gitary, Zameczkowej Szkoły Tańca i zespołu Jaśmin. Będą także gry, zabawy oraz grill. 

O 17 w Biurze Wystaw Artystycznych otwarta zostanie wystawa 46. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 2023.

O godz. 18 w budynku dawnej synagogi planowany jest pokaz tradycyjnych tańców żydowskich. Będzie można posłuchać klasycznej muzyki klezmerskiej, oraz spróbować potraw kuchni żydowskiej. Wstęp wolny. Wydarzenie organizuje Fundacja Pojednanie.

O godz. 19 w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Krynolinomania. Modowy patriotyzm w latach 60. XIX wieku”. W Białą Noc galeria będzie czynna do godz. 24.00, wstęp wolny.

Na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w piątkowy wieczór o godz. 20 zobaczymy „Przygody Koziołka Matołka”. Będzie to pięćsetne, a zarazem ostatnie, tzw. zielone przedstawienie, co oznacza, że nie zabraknie niespodzianek i żartów. Wstęp za bezpłatnymi wejściówkami, które będą wydawane na godzinę przed spektaklem, maksymalnie 3 miejsca na 1 osobę.

Muzeum Historii Kielc od godz. 19 zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wszystkich aktualnie prezentowanych wystaw oraz najnowszej ekspozycji czasowej „W nas brzmi młodość. 50 lat Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej” przygotowanej wraz z Komendą Chorągwi Kieleckiej ZHP. Z okazji Święta Kielc, wystawa będzie udostępniona zwiedzającym jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem

Centrum Geoedukacji w Białą Noc czynne będzie w godz. 19:00 – 24:00, a zwiedzanie będzie bezpłatne, podobnie jak przez całe Święto Kielc. Wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji, a ostatnie wejścia na godzinę przed zamknięciem.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Białą Noc otwarte będzie do godz. 24.00. Bezpłatne wejście na wystawy od godz. 19.00. Natomiast na dziedzińcu muzeum pojawią się drewniane gry dawne. Odwiedzający będą próbowali swoich sił w chodzeniu na szczudłach lub grach zręcznościowych np. serso, hoket lub cymbergaj, a jeśli jeszcze nie wiecie co to za zabawy zapraszamy do Muzeum Zabawek i Zabawy.

Energetyczne Centrum Nauki Industria KPT zaprasza do zwiedzania wystawy, na której znajduje się 28 interaktywnych urządzeń do eksperymentowania, od 18.00 do 24.00. Planowane są również atrakcje na wystawie w postaci zagadek umieszczonych na wystawie. Pierwsze 15 osób, które rozwiążą je poprawnie otrzyma niespodziankę.

Wzgórze Zamkowe zaprasza od 18.00, podczas Białej Nocy w ramach bezpłatnego zwiedzania można zobaczyć wystawy stałe w OMPiO oraz czasowe w Instytucie Dizajnu ''Tożsamość'', ''Ruch Tektoniczny'', ''Znaki. Wystawa o liternictwie Eugenia Tynna.

JAK DOJECHAĆ NA ŚWIĘTO KIELC?

To będzie weekend pełen propozycji dla każdego. Zachęcamy wszystkich, którzy wybierają się na Święto Kielc do korzystania z komunikacji miejskiej. Wystarczy w piątek po godz. 20 skasować bilet dobowy. Będzie on ważny do północy z niedzieli na poniedziałek.

Przypominamy także o Kieleckim Rowerze Miejskim. Stacje najbliżej centrum znajdziecie przy Rynku, ul. Warszawskiej, Żelaznej, Planty, Solnej, Żytniej, przy Dworcu Autobusowym, Galerii Korona czy Placu Wolności.

Program Święta Kielc 2023

Piątek, 23 czerwca

Sobota, 24 czerwca

Niedziela, 25 czerwca

Powrót na początek strony