Testy zielonego transportu w MPEC

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stawia na samochody elektryczne. Spółka przygotowuje się do realizacji wymogów, jakie na przedsiębiorstwa wykonujące zadania zlecone przez gminę nakłada ustawa o elektromobilności.

- Zmiana taboru, który może być wykorzystany w codziennej pracy techników, to dobry kierunek. Zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ograniczenia emisji CO2 - przekonuje Bogdan Wenta, Prezydent Kielc.

Przedsiębiorstwo rozpoczęło testy samochodów elektrycznych od najtańszej na rynku Dacii Spring. Auto ma 230 km zasięgu w cyklu mieszanym, a szybkie ładowanie do 80% pojemności akumulatorów trwa mniej niż godzinę.

- Podejmujemy to działanie, bo chcemy być nowoczesnym przedsiębiorstwem, które daje przykład energooszczędności - mówi Arkadiusz Bąk, prezes MPEC.

Dalsza część artykułu poniżej...

Energetycy codziennie przemieszczają się między kieleckimi osiedlami nadzorując pracę sieci ciepłowniczej i urządzeń do przesyłu ciepła. Pracownicy sprawdzają użyteczność i pakowność auta. Dużym ułatwieniem jest np. możliwość poruszania się po buspasach, co pozwala omijać korki.

- Pierwsze wrażenie jest dziwne, bo auto pracuje spokojnie - ocenia Artur Szczepanik, elektromonter w MPEC. Przyznaje jednak, że auto dobrze radzi sobie w ruchu miejskim.- Dobrze się go parkuje. Ma odpowiedni zasięg do poruszania się między obiektami ciepła. Można zmieścić sprzęt do codziennego dozoru i prac serwisowych.

Spółka planuje nie tylko elektryfikację taboru i redukcję emisji CO2, ale myśli równocześnie o obniżeniu stałych kosztów eksploatacji. Już dziś, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w trzech lokalizacjach korzysta z paneli fotowoltaicznych do produkcji energii.

- W tych miejscach planujemy docelowo wybudować ładowarki dla samochodów elektrycznych, by wykorzystać maksymalnie potencjał odnawialnych źródeł energii - powiedział Paweł Kuziel, kierownik Działu Energetycznego MPEC.

Równolegle z testami samochodów miejska spółka analizuje opłacalność leasingu i najmu samochodów elektrycznych przy możliwości wykorzystania dofinansowania z programów „Mój elektryk” oraz "Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ładowania wodoru".

Powrót na początek strony