To kilka wyjątkowych godzin. W sobotę polecamy noc w muzeum

Będzie plenerowe kino bajkowe, warsztaty, pokazy i oczywiście wystawy dostępne bezpłatnie – kieleckie placówki zaprezentują się po zmroku podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2024 r. W swoje progi zapraszają mieszkańców i turystów w sobotni wieczór (18 maja). Żeby ułatwić dojazd do placówek w centrum miasta uruchomione zostaną linie specjalne 21M, 34M, 35M oraz 46M, linie 0W i 0Z będą kursowały dłużej, a linie nocne N1 i N2 wykonają dodatkowe kursy. Na mieszkańców czeka też nie lada gratka. Zabytkowym Ikarusem dojedziemy bezpłatnie ze śródmieścia do Centrum Geoedukacji.

Korzenie Nocy Muzeów sięgają 1997 roku, kiedy w Berlinie zorganizowano pierwsze takie wydarzenie. W Polsce wydarzenie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i przyciąga odwiedzających.

- Nasze placówki kultury mają bardzo atrakcyjną ofertę na co dzień, ale Noc Muzeów jest czymś wyjątkowym i dodatkowym. Zapraszamy całe rodziny, bo nie ma większej frajdy niż oglądanie dzieł sztuki po zachodzie słońca. Polecamy wiele zaplanowanych na tę noc atrakcji. Myślę, że to świetna okazja, żeby pobyć razem i zobaczyć bogatą ofertę w ciągu kilku godzin – zaprasza prezydentka Kielc Agata Wojda.

Zapraszamy do korzystania z komunikacji miejskiej

W Europejską Noc Muzeów przez Zarząd Transportu Miejskiego zostaną uruchomione dodatkowe specjalne linie autobusowe.

Funkcjonujące w sobotę linie 21, 34, 35 i 46 zostają wzmocnione liniami o oznaczeniach odpowiednio 21M, 34M, 35M oraz 46M. Ich autobusy wyjadą wieczorem i będą uzupełniały częstotliwość kursowania autobusów na głównych liniach. Dodatkowo wydłużone zostaje kursowanie darmowych linii autobusowych 0W i 0Z.

Z kolei linie nocne N1 i N2 w noc z soboty na niedzielę, aby ułatwić powroty do domów, wykonają dodatkowe kursy.

Ponadto Miasto Kielce wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej uruchomią specjalną linię autobusową M, która będzie obsługiwana zabytkowym Ikarusem. Pasażerowie skorzystają z przejazdu bezpłatnie i będą mogli dojechać z centrum (Urząd Miasta) do Centrum Geoedukacji.

Trasa przejazdu:

Urząd Miasta – Plac Artystów – Bazylika Katedralna – Seminaryjska/Jana Pawła II – Seminaryjska/Tarnowska – Tarnowska/Wojska Polskiego – Pileckiego – Daleszycka Centrum Geoedukacji

Daleszycka Centrum Geoedukacji – Pileckiego/Tarnowska – Tarnowska/Wapiennikowa – Tarnowska/Prosta – Seminaryjska/Tarnowska – Seminaryjska/Żeromskiego – Seminaryjska/Jana Pawła II – Paderewskiego/Sienkiewicza – Urząd Miasta

Rozkład jazdy linii M. 

Propozycje na Europejską Noc Muzeów w Kielcach

Centrum Geoedukacji, ul. Daleszycka 21

Od godz. 19 do 20 zaplanowano pokaz popularnonaukowy z prezentacją skamieniałości i modeli prehistorycznych zwierząt morskich pod hasłem „Świętokrzyskie Last Minute sprzed 360 milionów lat”.

Od godz. 20 chętni będą mogli zwiedzić wystawę CHRONOS z kinem-kapsułą czasu, wziąć udział w grze terenowej po stałej ekspozycji i zajrzeć na wystawę „Peleo-art. Niezwykłe Kręgowce z ery dinozaurów”. Dla najmłodszych dostępna będzie przestrzeń geo-plastyczna. Centrum można będzie odwiedzać do 23.

Pomaluj #kamyczki w Kieleckim Centrum Kultury

W sobotę od 19 do 24 małych i dużych czeka świetna zabawa. "Pomaluj kamień, a potem zostaw go gdzieś w mieście. Znalazca zabierze go z sobą i położy w innym miejscu. W ten sposób Twój kamyczek rozpocznie podróż w nieznane - zachęca Kieleckie Centrum Kultury. 
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów zachęcamy do odwiedzenia Galerii Sztuki Współczesnej „Winda”. Poza wystawą tegorocznych prac dyplomowych uczniów kieleckiego Plastyka znajdziecie tam wszystko, co potrzebne, by rozpocząć zabawę w #kamyczki. Kamienie i pisaki akrylowe czekają na odważnych. Przyjdź i przygotuj swój pierwszy #kamyczek, a potem wyślij go w świat. Sprawdzaj na grupach na Facebooku #kamyczki lub kamienie, kto znalazł i gdzie dotarło Twoje dzieło. Społeczność #kamyczki lub #kamienie istnieje na Facebooku od lat. Dowolnie pokolorowane kamienie wędrują z miasta do miasta, dając radość kolejnym znalazcom i ich twórcom. A jest ich niemało, kilkaset tysięcy osób w Polsce. W kamyczki bawią się także za granicą, na przykład w Czechach. Dołącz do społeczności twórców i poszukiwaczy kamyczków.

Energetyczne Centrum Nauki Industria, ul. K. Olszewskiego 6

Europejska Noc Muzeów w Energetycznym Centrum Nauki Industria rozpocznie się o godz. 18.

Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg. Kto wygra wyścigi z prądem w tle? Czy komuś uda się zbudować obwód elektryczny, nie doprowadzając do zwarcia? Goście ECN nie tylko zmierzą się z naukowymi wyzwaniami, ale także będą musieli wykorzystać swoje mięśnie, aby uruchomić niektóre z edukacyjnych urządzeń.

Wejścia na wystawę zaplanowano o godz. 18:00, 19:00, 20:00 oraz 21:00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wstęp wolny. Jednak każdy, kto chciałby zwiedzić ECN musi wcześniej dokonać rezerwacji przez stronę bilety.ecn.kielce.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego, ul. Zamkowa 5

Placówka zaprasza w godz. 16 – 24.

Muzeum Hammonda, 18 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie obchodzić swoje 3. urodziny. Na ten dzień zaplanowane są liczne darmowe atrakcje. Oprócz zwiedzania ekspozycji urodzinową atmosferę uświetni prelekcja "Złota Era organów Hammonda w muzyce rockowej" poprowadzona przez Jerzego Skarżyńskiego. Pierwsza część wykładu będzie pogadanką historyczną, zaś druga część będzie muzyczną analizą fenomenu organów Hammonda na podstawie najistotniejszych utworów muzyki rockowej.

Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki" -  na dziedzińcu galerii zapłoną pochodnie, a we wnętrzach będzie można posłuchać opowieści i zwiedzić wystawę Mariusza Mikołajka "Najważniejsze jest światło". Chętni będą także mogli wylosować dla siebie odpowiednie sentencje, ale w Praczce zamiast ciasteczka z wróżbą będzie pranie z wróżbą, a sentencje będą w małym modelu pralki.

Wzgórze Zamkowe, OMPiO oraz Instytut Dizajnu, ul. Zamkowa 3

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów placówki będą czynne od godz. 18 do 24.

W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu można zwiedzić interaktywną wystawę Ekoeksperymentarium. Z kolei do Galerii na Piętrze placówka zaprasza na kielecką odsłonę wystawy ”Obrzeża. Szara strefa urbanistyki”.

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej można zwiedzić stałą ekspozycję w dawnym więzieniu kieleckim.

Muzeum Zabawek i Zabawy, plac Wolności 2

Dla wszystkich chętnych wystawa, która zabiera zwiedzających w świat niezwykłych zabawek, a w starszych dodatkowo wywołuje wspomnienia, będzie dostępna bezpłatnie od godz. 19 do 24. Przypominamy też, że oprócz stałej ekspozycji w MZiZ można pooglądać 150 lalek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Tej nocy Muzeum zaproponuje również pokazy bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bajkowe kino plenerowe wystartuje po zmroku, a seanse są zaplanowane do 23:30.

O godz. 19:30, 20:30 i 21:30 placówka zaprasza na warsztaty animacji – „Pociąg do Muzeum”.

Muzeum Historii Kielc, ul. św. Leonarda 4

Europejska Noc Muzeum rozpocznie się o godz. 18 otwarciem wystawy czasowej „Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego-Spalskiego”.   

Od godz. 19 do 24 (ostatnie wejście o 23:30) Muzeum Historii Kielc proponuje bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw muzealnych: stałej wystawy historycznej "Z dziejów Kielc", wystawy czasowej "Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego-Spalskiego" oraz w Małej Galerii Wystawy prac studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UJK przygotowanej z okazji IV Edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Zdejmowanie obrazu za pomocą światła": „AI, fotografia przyszłości a fotografia przeszłości”.

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Kapitulna 2

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów galerie będą czynne od godz. 17 do 24.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć:

  • w Galerii Górnej – „Chwile" Doroty Świdzińskiej,
  • w Galerii Dolnej – „Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych",
  • w Galerii Małej – „Another vision of a woman" Edwarda Hartwiga.

Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce, Hala Legionów, ul. L. Drogosza 2

W Noc Muzeów Muzeum Historii Klubu będzie można zwiedzać w godzinach od 18 do 22. O każdej pełnej godzinie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem (ostatnie o godz. 21). Wstęp jest wolny. Eksponaty znajdują się w gablotach pod trybunami, podziwiać można szereg interesujących eksponatów, które składają się na fascynującą wystawę prezentującą historię nie tylko klubu piłki ręcznej, ale też kieleckiego sportu. I tak podziwiać można m.in. umowę pierwszego trenera Wacława Mozera z 1 września 1965 roku, która jest dowodem na powstanie właśnie tego dnia klubu. Ponadto pokazywany jest gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbała, trofea i puchary z tymi najcenniejszym za zwycięstwo w Lidze Mistrzów w 2016 roku, akcesoria kibicowskie, elementy opraw, ale też medale, koszulki, osobiste notatki trenerskie m.in. Bogdana Wenty.

Powrót na początek strony