To oni dbają o bezpieczeństwo. Strażnicy Miejscy obchodzili swoje święto

- Dziękuję za Państwa zaangażowanie w pracę – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta podczas uroczystości z okazji Dnia Straży Miejskiej. Komendant Straży Aneta Litwin podkreśliła, że strażnicy zawsze starają się odpowiadać na problemy i zgłoszenia mieszkańców.

Z okazji obchodzonego 29 sierpnia Dnia Straży Miejskiej i Gminnej w Urzędzie Stanu Cywilnego podziękowano strażnikom za ich pracę. W uroczystościach wzięli udział prezydent Kielc Bogdan Wenta, zastępca prezydenta Marcin Chłodnicki oraz Komendant Straży Miejskiej w Kielcach Aneta Litwin. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, przewodniczący Rady Miasta Kielce, Jarosław Karyś, dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura oraz radni, przedstawiciele służb mundurowych i jednostek miejskich.

Podczas uroczystości 10 strażników i strażniczek miejskich odebrało nagrody Prezydenta Miasta Kielce za zaangażowanie i sumienność w realizacji obowiązków służbowych. 3 osoby otrzymały nagrodę Wojewody Świętokrzyskiego. 13 osobom nadano stopnie służbowe, a 24 strażników i pracowników Straży Miejskiej otrzymało pochwały od Komendanta Straży Miejskiej.    

- Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Strażniczki i Strażnicy miejscy służą mieszkańcom Kielc od 32 lat. Bardzo dziękuję Państwu w imieniu kielczan za dbanie o bezpieczeństwo i porządek w mieście. Życzę jak najmniej problemów, by służba była przede wszystkim bezpieczna – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.   

- Strażnik miejski musi być człowiekiem wszechstronnym. Musi reagować na potrzeby mieszkańców i pozostać strażnikiem, który pełni służebną rolę wobec społeczeństwa. Musi być kompetentny, wykształcony i sympatyczny. W moim zespole mam bardzo dużo osób, które z wielką pasją i zaangażowaniem pełnią służbę na co dzień, mimo że zmagają się z wieloma problemami – mówiła komendant Straży Miejskiej w Kielcach Aneta Litwin.

Straż Miejska złożyła podziękowania za wsparcie i współpracę m.in. zastępcom prezydenta Kielc Bożenie Szczypiór i Marcinowi Chłodnickiemu.

- Dziękujemy urzędom, instytucjom i organizacjom za to, że zawsze wspomagają nas w naszej pracy – powiedziała komendant Aneta Litwin. – Nasze hasło to „Jesteśmy wtedy, kiedy nas potrzebujesz”. Zapraszam do współpracy ze Strażą Miejską, bo jesteśmy dla Was.  

A już w sobotę, 26 sierpnia Straż Miejska zaprasza na 2. edycję pikniku rodzinnego „Zdrowo i Bezpiecznie z Mundurem. Jesteśmy Razem”. W programie m.in. malowanie twarzy, zaplatanie warkoczy, popcorn, poczęstunek słodki i słony, występy zespołów wokalno-tanecznych, pokaz psów służbowych. Początek wydarzenia o godz. 11:30. (Plakat pod zdjęciami).

Do zadań Straży Miejskiej należy przede wszystkim pomoc mieszkańcom oraz ochrona porządku w miejscach publicznych. Poza tym strażnicy czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, zabezpieczają imprezy masowe oraz współpracują z innymi służbami. Straż Miejska pomaga osobom bezdomnym, prowadzi również wiele działań edukacyjnych, uczy udzielać pomocy i niesie ją na co dzień. W swoich działaniach często wykorzystuje drona, głównie podczas kontroli palenisk i dzikich wysypisk.

Straż Miejska w Kielcach została powołana na mocy zarządzenia prezydenta Kielc z dnia 14 lutego 1991 r. Była to jedna z pierwszych tego typu formacji w kraju. Na początku pracowało 24 funkcjonariuszy, obecnie w Straży Miejskiej zatrudnionych jest 80 osób.

Zdrowo i bezpiecznie z mundurem.png

Powrót na początek strony