Tour de Pologne powrócił do Kielc. Prezentacja zespołów na Rynku

Po ośmiu latach na trasie narodowego wyścigu ponownie zagościły Kielce. W piątek, 29 lipca na Rynku odbyła się oficjalna prezentacja wszystkich drużyn, które dzień później rozpoczną rywalizację w 79. Tour de Pologne. Start honorowy zaplanowano w sobotę na godzinę 11.35.

Na scenie ustawionej przed Ratuszem zaprezentowały się 23 zespoły, które wezmą udział w rywalizacji. Tour de Pologne jest częścią cyklu UCI World Tour, czyli kolarskiej Ligi Mistrzów. Kolarze wyruszą z Kielc, aby walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej 7-etapowego wyścigu, mają do pokonania trasę o długości 1200 km.

- Gościmy dziś gwiazdy światowego kolarstwa, to wielkie wydarzenie i znakomita promocja dla naszego miasta. Dziękuję Czesławowi Langowi za ogrom pracy włożonej w prowadzenie tej imprezy, jak również Targom Kielce i Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie przy organizacji kieleckiego etapu – powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Cieszę się, że kibice tak tłumnie pojawili się tutaj, aby zobaczyć kolarzy, którzy przyjechali na nasz wyścig. Bardzo cieszę się, że startujemy w Kielcach, że możemy promować tak piękne miasto i region świętokrzyski. Dziękuję Prezydentowi Kielc i pozostałym partnerom za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Nasz sygnał trafia do ponad stu krajów na całym świecie. To znakomita okazja do pokazania piękna Polski – powiedział Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

Po oficjalnej prezentacji zespołów Czesław Lang podziękował za wsparcie władzom Kielc i województwa oraz Targom Kielce. Specjalne podziękowania od władz miasta i dyrektora Tour de Pologne trafiły do Włodzimierza Reznera, znakomitego dziennikarza sportowego, który przez lata relacjonował przebieg Tour de Pologne. Podczas 79. edycji wyścigu również będzie towarzyszyć kolarzom.

Mottem przewodnim tegorocznej edycji Tour de Pologne jest hasło “Wyścig dla pokoju”. – W naszym wyścigu startują zawodnicy z różnych krajów i chcemy im pokazać, że jesteśmy solidarni z Ukrainą, która walczy o wolność. Nasz wyścig opiera się na zasadach braterstwa i pokoju – dodał Czesław Lang.

Trenerem reprezentacji Polski jest pochodzący z Bielin Tomasz Brożyna – zwycięzca Tour de Pologne z 1999 roku. Niestety w kadrze zabraknie największych gwiazd Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego. – Mamy wielu znakomitych zawodników, jestem pewien, że każdy z nich  zaprezentuje znakomity poziom i nie zabraknie im serca do walki – powiedział Tomasz Brożyna.

Po prezentacji zawodników na Rynku odbyło się rowerowe show w wykonaniu sześciokrotnego rekordzisty Guinnessa i dwukrotnego uczestnika programu „Mam Talent” -  Krystiana Herby. Wieczór na kieleckim Rynku zakończy koncert zespołu Terapia Cover Band.

Z Kielc, do Krakowa, przez Lubelszczyznę i Podkarpacie

Na starcie 79. edycji Tour de Pologne staną 23 zespoły, w tym pięć z tzw. „dzikimi kartami”. Kolarze wystartują z Rynku w sobotę, 30 lipca o godz. 11.35. Peleton pojedzie ulicami Bodzentyńską, Al. IX Weków Kielc i Sandomierską, na której rozpocznie się ostre ściganie.

Następnie kolarze przejadą przez Masłów, Wilków, Św. Katarzynę, Bodzentyn, Nową Słupię, Waśniów, Opatów, Zawadę, Maruszów i po przekroczeniu Wisły wjadą do województwa lubelskiego. Kolarze w sumie mają do przejechania siedem etapów o długości ponad 1200 km. Wyścig zakończy się w Krakowie, 5 sierpnia.