Transportowe nowinki w Targach Kielce

107 firm z 7 krajów, 54 pojazdy, premiery, konferencje i niezliczona liczba biznesowych spotkań. W środę, 16 października rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO. Impreza w Targach Kielce potrwa do piątku.

TRANSEXPO 2024 to łącznie 8080 m² powierzchni wystawienniczej (w tym 7630 m² wewnątrz hal oraz 569 m² przestrzeni zewnętrznej), co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do edycji 2022, kiedy to targi zajmowały 7340 m². Liczba wystawców także poszybowała w górę. W tym roku swoje innowacje prezentuje 107 firm z 7 krajów, w tym z Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Turcji oraz oczywiście Polski.

Obecnie branża komunikacyjna żyje tematyką zeroemisyjności, co jest zgodne z najnowszymi zmianami legislacyjnymi. W lipcu Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji projekt zmian w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowe przepisy mają zobowiązywać miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców do zakupu wyłącznie zeroemisyjnych autobusów do komunikacji miejskiej. TRANSEXPO 2024 są miejscem, w którym polscy producenci prezentują pojazdy wpisujące się w nadchodzące regulacje, w tym autobus wodorowy Solaris Urbino 18 hydrogen, zdobywcę prestiżowego tytułu „Bus of the Year 2025” oraz innowacyjny, elektryczny autobus PILEA od ARP E-VEHICLES, który występuje w trzech różnych konfiguracjach, z czego jedna pokazywana jest w Kielcach premierowo. Na targach, chwilę przed wyjechaniem na świdnickie ulice pokazany zostanie także wodorowy autobus ARTHUR BUS. Kolejne wodorowce do Kielc przywiezie NesoBus, polski producent ekologicznych autobusów.

TRANSEXPO to nie tylko nowoczesne autobusy, ale również prezentacje innowacyjnych rozwiązań w zakresie komfortu i bezpieczeństwa podróżujących, systemów biletowych oraz infrastruktury przystankowej. Tegorocznym targom towarzyszą także Targi Polska Pomoc Drogowa HOL-EXPO, będące jedyną w Europie Środkowo-Wschodniej wystawą branży pomocy drogowej.

fot. Michał Stańczyk