Treegatory, czyli nowy sposób podlewania młodych drzew

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska wprowadził w formie pilotażowej nowy sposób podlewania młodych drzew. W dwóch miejscach w centrum miasta przy drzewach zostały zamocowane Treegatory.

Są to worki nawadniające dedykowane do przestrzeni miejskiej umożliwiające efektywne nawadnianie drzew. Nowo posadzone drzewa potrzebują częstego podlewania, Treegatory dostarczają ok. 50 litrów wody, bezpośrednio do systemu korzeniowego przez długi czas.

Treegatory powoli uwalniają wodę do gruntu, co jest dużo lepszym rozwiązaniem w porównaniu ze standardowymi metodami nawadniania. Drzewa lepiej korzystają z tej wody. Dzięki tym rozwiązaniom młode drzewa łatwiej adaptują się w nowych, miejskich warunkach siedliskowych.

Na terenie miasta wprowadzono dwa rodzaje worków nawadniających przystosowanych do drzew zarówno piennych jak i wielopniowych.

W pierwszym etapie zostały zamocowane Treegatory przy drzewach na Placu Artystów (przy rzeźbie dzika) i w Saloniku Miejskim.