„Trelemorele” i „Gracz” czyli teatralna uczta w Bazie Zbożowej

W najbliższą niedzielę w Bazie Zbożowej będzie można obejrzeć dwa spektakle Teatru Ecce Homo. O 16.00 spektakl „Trelemorele” w reż. Marcina Bortkiewicza na motywach dramatu Tadeusza Różewicza, a o 17.15 „Gracza” - monodram Michała Pustuły, którego reżyserem jest Stanisław Miedziewski, a tekst oparty jest na motywach powieści F. Dostojewskiego.

Trelemorele - dramat Tadeusza Różewicza, opublikowany został w 2005 roku w miesięczniku "Dialog”. Treść sztuki najlepiej oddaje podtytuł: "Scenariusz telenowel dla telewizji publicznej i prywatnej". Autor jawnie kpi z języka tego medium, który w fałszywie pojętej trosce przypodobania się widzowi zmierza w stronę niekomunikatywnego bełkotu i zamierzonego kiczu z domieszką perwersji. Rodzina siedząca przed odbiornikiem telewizyjnym beznamiętnie wchłania wylewającą się zeń papkę obrazów: ogłupiających teleturniejów, idiotycznych reklam, kretyńskich seriali, niewiarygodnych programów publicystycznych. Nerwowy spacer po kanałach niczego nie zmienia. Wszędzie jest podobnie – równie mdło i beznadziejnie.

Reż. Marcin Bortkiewicz. Obsada: Michalina Dworzaczek, Joanna Grela, Diana Samiczak, Monika Sochańska, Antoni Brade, Łukasz Czogalik, Andrzej Sobierajski.

Monodram „Gracz”, to kilka dni Aleksego Iwanowicza oraz rodziny generała – bankruta w fikcyjnym Ruletenburgu. Michał Pustuła odgrywa tu wszystkie role: zgarbionego i oślizgłego generała, jego dumnej pasierbicy Poliny, komentującego wydarzenia mister Ashleya, cynicznej Blanche polującej na bogatych konkurentów, niemieckiego baronostwa… Wielogłosowość dzieła
Dostojewskiego zyskuje w spektaklu bardzo ważny ekwiwalent. Michał Pustuła w ascetycznej scenografii ubrany w strój współczesny – odpowiednio „zmięty” i zmaltretowany, modulacją głosu i gestami, wyrzucając kolejne słowa, odtwarza atmosferę kasyna i hotelu. W „Graczu” nie ma zwycięzców, a zabieg zastosowany przez reżysera ukazuje nie tylko jak ruletka manipuluje ludźmi, ale jak oni manipulują sobą wzajemnie.

Michał Pustuła – aktor Teatru Ecce Homo od 20 lat. Zagrał w 25 spektaklach tego zespołu, kreując często główne role. Laureat wielu nagród na festiwalach i przeglądach teatralnych, w tym pięciu głównych za monodram GRACZ . Na co dzień dziennikarz radiowy.

Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo powstało w 1996 roku z inicjatywy artysty plastyka, ówczesnego dyrektora Państwowych Szkół Plastycznych oraz kustosza BWA Ostrowiec – Tadeusza Maja.

Fot. Wojciech Habdas/Baza Zbożowa

Powrót na początek strony