W Parku Miejskim trwają prace bioremediacyjne stawu

W pierwszym etapie zamontowano tak zwane ekotony, czyli specjalne konstrukcje z roślinnością wodną. W zależności od nachylenia dna stawu powstały one w pewnej odległości od brzegów. Mikroorganizmy i specjalne gatunki roślin pomogą w oczyszczeniu zbiornika bez użycia chemii i spuszczania wody. Oczyszczanie stawu potrwa 2 lata.

Przetarg na przeprowadzenie bioremediacji stawu parkowego w Kielcach został rozstrzygnięty pod koniec sierpnia br. Zabieg przeprowadzi firma Aqua Clean Service z Warszawy, która zaproponowała kwotę 234 360 zł. To mniej niż zabezpieczono na ten cel w budżecie miasta (285 tys. zł – przyp. red.).

Informacja na temat przebiegu prac od firmy Aqua Clean Service

Pierwszy etap trwa

Specjaliści rozpoczęli od tzw. pomiarów wyjściowych. Zbadane zostały m.in. przejrzystość wody, osad na dnie, stężenie tlenu rozpuszczonego oraz PH i temperatura wody. Sprawdzano także stężenie fosforu i azotu. W tym roku zbudowanych zostanie łącznie 11 konstrukcji do montażu tzw. ekotonów. Posadzony będzie 1100 sztuk roślin.

Etap drugi wiosną

Wykonawca remediacji biologicznej stawu w parku powróci z działaniami w maju 2024 r. Wówczas zostaną wykonane kolejne pomiary kontrolne. Na maj i sierpień zaplanowano zaś aplikację preparatów biologicznych do wody i osadów.

Wprowadzenie mikroorganizmów do stawu ma na celu wywołanie reakcji chemicznych i biochemicznych w wodzie, co ma pozytywnie wpłynąć na jej jakość. Stopniowo przebiegać będzie proces rozkładania zanieczyszczeń tworzących muł na dnie zbiornika. Odpowiednio dobrane mikroorganizmy są konkurencją pokarmową dla glonów i sinic, więc w naturalny sposób będą ograniczać ich rozwój.

Oczyszczanie potrwa dwa lata

Ostatnim elementem całej inwestycji będą końcowe pomiary i badania próbek wody i osadów. Wg planu mają one zostać wykonane we wrześniu 2025 r.

Miasto zdecydowało się na taki sposób oczyszczania stawu, ponieważ rozwiązanie to jest tańsze i łatwiejsze do realizacji niż np. w przypadku czyszczenia mechanicznego. Nie ingeruje w środowisko naturalne, nie ma konieczności odławiania ryb oraz nie jest uciążliwe dla odwiedzających park.

Powrót na początek strony