Trwa biologiczne oczyszczanie stawu w Parku Miejskim

W pierwszym etapie zamontowano tak zwane ekotony, czyli specjalne konstrukcje z roślinnością wodną. W zależności od nachylenia dna stawu powstały one w pewnej odległości od brzegów. Mikroorganizmy i specjalne gatunki roślin pomogą w oczyszczeniu zbiornika bez użycia chemii i spuszczania wody. Oczyszczanie stawu potrwa dwa lata.

Przetarg na przeprowadzenie bioremediacji stawu parkowego w Kielcach został rozstrzygnięty pod koniec sierpnia br. Zabieg przeprowadzi firma Aqua Clean Service z Warszawy, która zaproponowała kwotę 234 360 zł. To mniej niż zabezpieczono na ten cel w budżecie miasta (285 tys. zł – przyp. red.).

Rozpoczął się pierwszy etap

Specjaliści rozpoczęli od tzw. pomiarów wyjściowych. Zbadane zostały m.in. przejrzystość wody, osad na dnie, stężenie tlenu rozpuszczonego oraz PH i temperatura wody. Sprawdzano także stężenie fosforu i azotu.

W tym roku zbudowanych zostanie łącznie 11 konstrukcji do montażu tzw. ekotonów. Posadzony będzie 1100 sztuk roślin.

Etap drugi wiosną

Wykonawca remediacji biologicznej stawu w parku powróci z działaniami w maju 2024 r. Wówczas zostaną wykonane kolejne pomiary kontrolne. Na maj i sierpień zaplanowano zaś aplikację preparatów biologicznych do wody i osadów.

Wprowadzenie mikroorganizmów do stawu ma na celu wywołanie reakcji chemicznych i biochemicznych w wodzie, co ma pozytywnie wpłynąć na jej jakość. Stopniowo przebiegać będzie proces rozkładania zanieczyszczeń tworzących muł na dnie zbiornika. Odpowiednio dobrane mikroorganizmy są konkurencją pokarmową dla glonów i sinic, więc w naturalny sposób będą ograniczać ich rozwój.

Oczyszczanie potrwa dwa lata

Ostatnim elementem całej inwestycji będą końcowe pomiary i badania próbek wody i osadów. Wg planu mają one zostać wykonane we wrześniu 2025 r.

Miasto zdecydowało się na taki sposób oczyszczania stawu, ponieważ rozwiązanie to jest tańsze i łatwiejsze do realizacji niż np. w przypadku czyszczenia mechanicznego. Nie ingeruje w środowisko naturalne, nie ma konieczności odławiania ryb oraz nie jest uciążliwe dla odwiedzających park.

Powrót na początek strony