Trwa kolejna edycja Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

W Kielcach ruszyła XII edycja projektu pn.: „Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego”. Tegoroczna edycja potrwa do 13 lipca br. W tym roku do udziału w programie zaproszona została młodzież z Winnicy (Ukraina) oraz Wilna (Litwa). Miejscem realizacji projektu są m.in.: Kielce, Województwo Świętokrzyskie oraz w tym roku Lwów i Winnica – partnerskie miasto Kielc.
Podczas blisko dwutygodniowego pobytu w Polsce niemal 40-osobowa grupa naszych rodaków oraz ich opiekunów będzie miała okazję doskonalić znajomość języka polskiego, poszerzać swoją wiedzę na temat historii Polski oraz zgłębiać tajniki kultury i uczestniczyć w codziennym życiu naszego miasta. W ramach tego przedsięwzięcia przewidziane zostały m.in.: zwiedzanie kościoła i muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, zwiedzanie Winnicy, w tym złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego, zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, Konkurs Ortograficzny, Konkurs Recytacji Poezji Polskiej, IV Konkurs Piosenki im. Iwony Koziei, Konkurs Plastyczny na najciekawszą „Wirtualną kartkę z odwiedzonych miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę”, Konkurs Wiedzy o Polsce im. Jana Glinczewskiego oraz zwiedzanie kompleksu Wzgórza Zamkowego (OMPiO, Instytut Dizajnu) w Kielcach, gra miejska śladami Józefa Piłsudskiego a także zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach, klasztoru na Karczówce oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Dodatkową atrakcją dla uczestników będą bezpłatne zajęcia sportowe na pływalni „ORKA”.

 

Organizatorzy przewidzieli dla naszych gości nie tylko klasyczne zajęcia z języka polskiego, ale również lekcje plenerowe organizowane w miejscach historycznych, głośne czytanie poezji i prozy polskiej.  Ciekawostką dla młodzieży będzie wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz zwiedzanie Kadzielni i Ogrodu Botanicznego w Kielcach.

 

Organizatorem projektu jest Urząd Miasta Kielce we współpracy z Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.

Powrót na początek strony