Trwa rejestracja firm na konferencję dotyczącą współpracy polskich przedsiębiorców na rzecz odbudowy Ukrainy, która odbędzie się 21 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Będzie mowa o sytuacji gospodarczej i kondycji struktur państwowych w tym kraju. Zostaną zaprezentowane potencjalne źródła i sposoby finansowania odbudowy Ukrainy oraz ich dystrybucja. Ważnym elementem będzie networking polskich i ukraińskich przedsiębiorców.
Głównym celem konferencji pn. „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” jest sieciowanie polskich i ukraińskich przedsiębiorstw. Prezentowane będą inspirujące przykłady firm, w tym Barlinek S.A. oraz MB Recycling, które z sukcesem operują w Ukrainie. Gośćmi wydarzenia będą także przedstawiciele instytucji zajmujących się finansowaniem i wspieraniem inwestycji takich jak: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, UkrInvest i in.
Przedsięwzięcie organizują Miasto Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w ramach obchodów 65-lecia współpracy Kielc i Winnicy.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Ilość miejsc ograniczona.
Więcej informacji oraz rejestracja na https://www.targikielce.pl/join-in
Integralną częścią konferencji będzie przyjazdowa misja gospodarcza 15 przedsiębiorców z Ukrainy. Tematyka skupiona będzie wokół potencjalnych źródeł i sposobów finansowania odbudowy Ukrainy, znaczenia partnerstw regionalnych i lokalnych w kontaktach dwustronnych Polski i Ukrainy, prezentacji przykładów udanych inwestycji kieleckich i winnickich w sąsiednim kraju, sieciowania i kojarzenia uczestników wydarzenia.
- Wiem, że wielu kieleckich przedsiębiorców jest zainteresowanych współpracą z ukraińskim biznesem oraz pomocą w odbudowaniu tamtejszej gospodarki. Taka kooperacja daje także wiele możliwości naszym formom – podkreślił Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Natomiast dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce przypomniał, że TK były już obecne w Ukrainie, chociażby organizując tam pięć edycji targów PLASTPOL.
W przedsięwzięcie zaangażowani są przedstawiciele władz Winnicy i obwodu winnickiego, których reprezentanci wezmą aktywny udział w wydarzeniu. Wiaczesław Wojnarowsky, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, który był obecny podczas uroczystości podpisania umów wyraził słowa wdzięczności wobec kielczan.
Rolę gospodarza wydarzenia pełnić będą Targi Kielce, z którymi Miasto podpisało w tej sprawie oddzielne porozumienie.Wydarzenie rozpoczną prelekcje dotyczące roli partnerstwa polsko-ukraińskiego w procesie powojennej odbudowy Ukrainy. Będzie mowa o sytuacji gospodarczej i kondycji struktur państwowych w tym kraju. Zostaną zaprezentowane potencjalne źródła i sposoby finansowania odbudowy Ukrainy oraz ich dystrybucja. Specjaliści określą znaczenie Polski w powojennej rzeczywistości. W panelu przeznaczonym dla władz lokalnych będzie mowa o współpracy samorządów dla biznesu. Przedstawiciele władz Kielc i Świętokrzyskiego oraz Winnicy i Obwodu Winnickiego zaprezentują znaczenie partnerstw regionalnych i lokalnych w kontaktach dwustronnych Polski i Ukrainy na przykładzie 65-letniej współpracy.
W kolejnym panelu głos oddany zostanie przedsiębiorcom. Przedstawiciele firm z Kielc i Winnicy, które z powodzeniem operują na rynku Ukrainy, podzielą się wiedzą i doświadczeniami. Omówią korzyści i potencjał, ale nie pominą barier i zagrożeń.
Źródła finasowanie przedsięwzięć w Ukrainie przedstawią reprezentanci Ambasady Ukrainy w Warszawie, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód. Do współpracy zaproszeni zostali także UkrInvest, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polski Fundusz Rozwoju.