Trwa rejestracja obywateli Ukrainy. Miasto Kielce uruchomiło punkt na dworcu autobusowym

W czwartek, 17 marca otwarty został drugi punkt rejestracyjny przygotowany przez Miasto Kielce. Mieści się on w Dworcu Autobusowym przy ul. Czarnowskiej 12 w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców (tunel A, poziom 0).

Obywatele Ukrainy wnioski mogą składać od poniedziałku do piątku, w godz. od 8:00 do 17:00. Do ich dyspozycji jest tłumacz oraz fotograf, bezpłatnie wykonujący zdjęcia do dokumentów.

- Do obsługi obywateli Ukrainy udostępne jest jedno stanowisko, aby uniknąć kolejek przyjęty został system wydawania numerków, obsłużenie jednej osoby zajmuje około pół godziny. Dziś wydaliśmy około 18 numerków - informuje Anna Nawrocka, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kielce.

Swój pobyt w Polsce mogą zarejestrować wszyscy obywatele Ukrainy oraz członkowie ich rodzin, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego br. Osoby ubiegające się o nadanie numeru PESEL w Kielcach powinny zgłosić się do jednego z dwóch punktów.

PESEL dla uchodźcy z Ukrainy wydawany jest bezpłatnie. Dzięki numerowi PESEL uchodźcy będą mieli możliwość korzystania z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, będą mogli podjąć pracę i założyć firmę.