Trzy nowe wystawy w BWA Kielce. Wernisaże 4 listopada

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na nowe wystawy. W piątek, 4 listopada odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom 5. Międzynarodowego Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI – SPACE DEFINITION 2022. Galeria zaprezentuje również prace Ewy Cieniak i fotografie Krzysztofa Zająca.

Do piątej edycji Międzynarodowego Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI – SPACE DEFINITION 2022 zgłoszonych zostało: 503 fotografii oraz 21 filmów (łącznie 134 autorów), których ilość musiała zostać zredukowana do 119 zdjęć (77 autorów) i 10 filmów video (8 autorów). Oceny artystycznej prac podjęło się trzyosobowe jury, któremu przewodniczył znakomity fotograf i reporter Chris Niedenthal, wspierany przez dwie członkinie Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików: Katarzynę Łatę oraz Stanisławę Zacharko-Łagowską, reprezentującą tu również Organizatora – BWA w Kielcach. Fundatorami nagród są: Grand Prix Miasto Kielce, Wodociągi Kieleckie, Fundacja im. KSK, BWA w Kielcach.

Wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród odbędzie się 4 listopada o godz. 18.00 w Galerii Górnej BWA. Wystawa potrwa do 2 grudnia 2022.

BWA zaprezentuje również wystawę fotografii „Biało-czerwona” kieleckiego artysty fotografika Krzysztofa Zająca, w Galerii Dolnej, natomiast Galerię Małą wypełnią prace z cyklu „Woda”, instalacje i hafty Ewy Cieniak. Artystka również zaplanowała dla kielczanek bezpłatny warsztat O_KRĄG, na który zaprasza w niedzielę 27 listopada.

Ewa Cieniak jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na wydziale grafiki warsztatowej. Haftuje, tworzy instalacje, eksperymentuje z wykorzystaniem różnych materiałów i tkanin w swojej twórczości. Jej ostatnim odkryciem jest folia jako baza do haftowania. Wkrótce po pierwszych eksperymentach z tym materiałem pojawił się pomysł na stworzenie serii obrazów inspirowanych wodą. Artystka wychodzi z działaniami artystycznymi i swoją twórczością również w przestrzeń publiczną, miejską i naturę – przykładem jest instalacja „Ukrzesłowienie” oraz projekt „Połączenia”. We wsi Frydrychów (woj. łódzkie) stworzyła galerię plenerową TRZY SARNY. W tym roku odbyła się tam pierwsza rezydencja artystyczna. Wkrótce odbędą się kolejne.

Artystka na wystawie w Kielcach zaprezentuje najnowsze prace z cyklu: Woda powstałe w 2022 roku: Wanny, instalację Prysznic oraz autoportret podwodny Ciałoadoracja. W trakcie trwania wystawy artystka zaplanowała dla dziewczyn i kobiet jednorazowe warsztaty haftowane. Artystka pracuje obecnie nad projektem artystycznym i partycypacyjnym O_KRĘGI, do którego zaprasza kobiety w różnym wieku, z różnych środowisk i miast. Spotkanie warsztatowe z Ewą Cieniak odbędzie się w niedzielę 27 listopada o godz. 11.30. Warsztaty są bezpłatne. Czas trwania warsztatów: 3 godziny. Ilość miejsc ograniczona.

Krzysztof Zając jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej, związany z kieleckim środowiskiem fotograficznym, mieszka i pracuje w Kielcach. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych (m.in.) pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów oraz listów gratulacyjnych. Pokłosiem udziału w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych (pod patronatem FIAP) było przyznanie Krzysztofowi Zającowi (w 2014 roku) tytułu honorowego Artiste FIAP (AFIAP) oraz (w 2015 roku) tytułu Excellence FIAP (EFIAP) – tytułów nadanych przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, z siedzibą w Luksemburgu. Jego fotografie były prezentowane w wielu krajach Europy i świata. Laureat GRAND PRESS PHOTO, BZ WBK Press Foto i WKF NATIONAL GEOGRAPHIC.

Dwukrotny laureat Międzynarodowego Biennale Krajobrazu i wielokrotny laureat Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE. W 2012 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP, otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika (legitymacja nr 336). W działalności Fotoklubu RP uczestniczył do 2021.

W latach 2014-2020 był członkiem rzeczywistym ZPAF (legitymacja nr 1139), w którym pełnił funkcję wiceprezesa, a następnie prezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2018-2022 pełnił funkcję prezesa Zarządu Fundacji im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.

Powrót na początek strony