Trzy punkty pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy działają w Kielcach

Od środy, 4 maja w Kielcach działają trzy Punkty Pomocy Humanitarnej dla Obywateli Ukrainy. Przy ul. Turystycznej 1 oraz przy ul. Wiśniowej 6 wydawane są przede wszystkim żywność oraz artykuły higieniczne i chemiczne, z kolei przy ul. Paderewskiego 49/51 - artykuły chemiczne, higieniczne oraz odzież.

W środę, 4 maja odbył się briefing prasowy poświęcony organizacji pracy Punktów Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy. Wzięli w nim udział Magdalena Gościniewicz, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, ks. Krzysztof Banasik, z-ca dyr. Caritas Diecezji Kieleckiej, radna Katarzyna Zapała oraz Anastazja Sierlecka ze Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód.

Punkt Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy przy ul. Turystycznej 1 prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Już pierwszego dnia jego funkcjonowania zgłosiło się wielu potrzebujących.

- Działamy wszyscy razem, bo zależy nam aby jak najwięcej osób mogło otrzymać wsparcie. Dla obywateli z Ukrainy przygotowaliśmy specjalne mapy, które ułatwiają dotarcie do Punktów pomocy w Kielcach. Stany magazynowe naszych Punktów są wprowadzane do programu komputerowego. Dzięki temu jeżeli ktoś w punkcie Caritas otrzyma na przykład mąkę lub cukier, ale potrzebuje rzeczy których tam zabrakło, zostanie skierowany do nas i odwrotnie – mówi Magdalena Gościniewicz, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Do Punktu przy ul. Turystycznej 1 trafiają dary zbierane podczas różnych zbiórek społecznych w Kielcach. Cały czas bardzo potrzebna jest żywność, przede wszystkim produkty o długim terminie ważności. Na miejscu są też lodówki, w których można przechowywać jedzenie w bezpiecznych warunkach.

Punkt Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy przy ul. Wiśniowej 6 działa od miesiąca. Dziennie ze wsparcia korzysta tam ponad 100 osób.

- Bardzo się cieszę, że współpracujemy ze sobą. Co ważne w każdym z naszych punktów można otrzymać informacje, gdzie w Kielcach szukać pomocy prawnej, psychologicznej oraz wsparcia w nauce języka polskiego – mówi ks. Krzysztof Banasik, z-ca dyr. Caritas Diecezji Kieleckiej.

Jako pierwszy w Kielcach został uruchomiony Punkt Pomocy Humanitarnej przy ul. Paderewskiego 49/51, który we współpracy z Miastem Kielce prowadzą organizacje pozarządowe, a przede wszystkim Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód.

- Przez cały ten czas pracowaliśmy z władzami miasta, dyrekcją MOPR-u oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych nad wypracowaniem modelu pomocy systemowej. Dzisiaj uzupełniamy go o zorganizowaną pomoc żywnościową. Cała nasza brygada z Paderewskiego oczekiwała tego dnia i dziękuję Pani wiceprezydent Bożenie Szczypiór i Pani dyrektor Magdalenie Gościniewicz za wzięcie tego ciężaru na siebie – mówi Katarzyna Zapała, kielecka radna, która koordynuje funkcjonowanie Punktu przy Paderewskiego. – Oczywiście nadal działamy i zapraszamy obywateli Ukrainy do nas. Przy Paderewskiego 49/51 wydawana będzie odzież, artykuły chemiczne, kosmetyczne i gospodarstwa domowego. Cały czas działa też kącik dla dzieci – dodaje Katarzyna Zapała.

W Punkcie przy Paderewskiego nadal zbierana będzie żywność, ale będzie przekazywana do Punktu przy ul. Turystycznej 1.

- Chciałabym podziękować za odciążenie Punktu przy Paderewskiego i podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy tam pracują – mówi Anastazja Sierlecka ze Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód. – Przypominamy, że przy Sienkiewicza 78 prowadzimy Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców. Na miejscu pomagamy w kwestiach prawnych, można skorzystać również z porad psychologa oraz bezpłatnych kursów języka polskiego.

W przyszłości Punkt przy ul. Paderewskiego ma się stać także miejscem, gdzie uchodźcy z Ukrainy będą mogli spotykać się ze sobą oraz otrzymać wsparcie od wolontariuszy jak funkcjonować w Kielcach.

Zgodnie z regulaminem, z Punktów Pomocy dla Uchodźców w Kielcach można korzystać dwa razy w tygodniu.

Obecnie w Kielcach zarejestrowanych jest ponad 3 tys. obywateli Ukrainy.

- Około dwóch tysięcy osób zgłosiło się do nas po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych – informuje Magdalena Gościniewicz, dyr. MOPR-u.

Przypominamy także, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach prowadzi przy ul. Żeromskiego 20/24a Punkt Konsultacyjno-Informacyjny.

Zakres udzielanego bezpłatnego wsparcia:

• poradnictwo psychologiczne,
• poradnictwo psychoterapeutyczne,
• poradnictwo prawne,
• doradztwo zawodowe,
• wsparcie z zakresu pomocy społecznej świadczone przez pracowników socjalnych i pracowników Działu Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie,
• pomoc w obsłudze komputera i internetu świadczona przez informatyków,
• pomoc tłumacza języka ukraińskiego.

Podczas wsparcia udzielanego osobom dorosłym, dzieci mogą skorzystać z kącika zabaw.

1b1dd35573ba4561b94a8efbca26781e-1.jpg1b1dd35573ba4561b94a8efbca26781e-1.jpg

Lp. Nazwa Typ Rozmiar