Tydzień Bibliotek w Kielcach rozpoczęty

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To również dzień, w którym rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach i wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach rozdawali przechodniom książki oraz zapraszali kielczan do wspólnego świętowania m.in. podczas wyjątkowych spotkań autorskich.

Wydarzenia organizowane w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Kielcach poświęcone zostały Czesławowi Miłoszowi patronowi roku 2024 r. M.in. ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Miłosz w komiksie”. Nagroda główna w konkursie to okolicznościowe zwiedzanie krakowskiego mieszkania Czesława Miłosza oraz nagroda niespodzianka.

Ponadto od 8 do 15 maja potrwa akcja „Hamburger Czesława”. Dom Strawy przy ul. Tarnowskiej 40 będzie serwował craftowe burgery w promocyjnej cenie. Akcja inspirowana jest anegdotą o tym, że po wykładzie noblowskim, wygłoszonym w grudniu 1980 r., Czesław Miłosz zgłodniał i udał się właśnie na hamburgera.

Plan wydarzeń:

10 maja o godz. 17.30 w Poczytalni Na dVoRcu gościć będzie Agnieszka Kosińska, pisarka, edytorka, bibliografka. W latach 1996-2004 sekretarz Czesława Miłosza. Opiekunka jego spuścizny. Spotkanie poprowadzi dr Bartłomiej Zapała. Wstęp wolny.

13 maja bibliotekarze zaniosą książki do kieleckich Domów Pomocy Społecznej (ul. Tarnowska, ul. Sobieskiego, ul. Jagiellońska, ul. Żeromskiego) oraz do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

14 maja o godz. 17.30 w Poczytalni Na dVoRcu odbędzie się ogólnopolska premiera najnowszej książki Izabelli Frączyk „Plan doskonały”. Spotkanie z autorką powieści obyczajowych, felietonistką i scenarzystką poprowadzi Aleksandra Kępińska. Sprzedaż książek na spotkaniu. Wstęp wolny.

15 maja Poczytalnia na dVorcu zaprasza dzieci na spotkanie „Rola bajki w życiu młodego człowieka” z terapeutą ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

Partnerzy: Dom Strawy. Kultowe burgery z Kielc, Fundacja Industria, Miasto Kielce, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Sklep Firmowy Pszczółka, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.