Uchodźcy z Ukrainy po 60. roku życia z szansą na zapomogę

Miasto Kielce oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, realizują „Program zapomóg dla osób starszych z Ukrainy". Wsparciem objętych zostało ponad 130 osób powyżej 60. roku życia.

To już kolejna forma pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekli z kraju przed wojną, realizowana przez władze Kielc i MOPR, przy współpracy z PCPM. Dotychczas możliwa była m.in. organizacja letniego wypoczynku dla dzieci.

- Mając doświadczenie w organizacji wypoczynku dla dzieci z Ukrainy w minione wakacje, chętnie przystąpiliśmy z władzami Kielc do realizacji kolejnego projektu, do którego zostaliśmy zaproszeni – mówi Małgorzata Gościniewicz, dyrektor MOPR w Kielcach.

Projekt finansowany jest przez brytyjską organizację HelpAge International. Jej misją jest wspieranie osób starszych.

- Cieszymy się, że możemy pozyskiwać środki zewnętrzne, które trafią do osób potrzebujących pomocy i jednocześnie nie będą obciążeniem dla Budżetu Miasta – przekonuje Bogdan Wenta, Prezydent Kielc.

Uczestnicy programu otrzymają wsparcie w wysokości 710 zł miesięcznie, przez pół roku. Łącznie pomocą objętych zostanie 132 obywateli Ukrainy, powyżej 60. roku życia, którzy mieszkają w Kielcach.

- Te osoby szczególnie potrzebujące wsparcia, bo często są już niezdolne do pracy. Nawet jeśli otrzymują emerytury ukraińskie to są one bardzo niskie, rzędu 300-350 zł miesięcznie. Te pieniądze często nie starczają nawet wykupienie potrzebnych leków – tłumaczy Agnieszka Nosowska, koordynatorka programu w Fundacji PCPM.

To kolejna forma pomocy obywatelom Ukrainy, którzy po 24 lutego przyjechali do Kielc. Wszystkie informacje, na temat realizowanych przedsięwzięć, można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Kielce, w zakładce „Ukraina”.

- Przez te ponad dziewięć miesięcy wypracowaliśmy w Kielcach cały system pomocy uciekającym przed wojną w Ukrainie. Pozwala on, tym osobom, czuć się bezpiecznie w naszym mieście – mówi Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, Pełnomocnik Prezydenta ds. działań na rzecz obywateli Ukrainy.

Powrót na początek strony