Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 posadzili 100 drzew

Akcję zorganizował Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska wspólnie z Nadleśnictwem Kielce z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 im. Stanisława Moniuszki posadzili sosny, buki i klony w lesie komunalnym przy alei Na Stadion.

Sadzonki Wydział otrzymał w ramach programu Polska Stolica Recyklingu - „Posadź elektryczny las w twoim mieście”, którego organizatorem była Fundacja „Odzyskaj Środowisko”.

Lasy i drzewa oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Drzewa izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Sadzenie drzew nieprzypadkowo odbyło się 22 kwietnia. Tego dnia swoje święto obchodzi nasza planeta. Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie, które ma promować ochronę środowiska, poszerzać świadomość ekologiczną i inspirować do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu podpisano wiele aktów prawnych, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków.

Planetę mamy tylko jedną i warto troszczyć się o nią codziennie. Jak? Na przykład gdy jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu i wybierajmy komunikację miejską, spacer lub rower. Starajmy się naprawiać sprzęty zamiast je wyrzucać. Pamiętajmy o segregowaniu odpadów. Na zakupy wybierajmy się z własną torbą wielokrotnego użytku. Popularne reklamówki rozkładają się ponad 400 lat.

Powrót na początek strony