Ukraińskie Centrum Integracji otwarte. To miejsce dobrych emocji

W Kielcach przy ul. Żeromskiego 20/24A/1 powstało miejsce służące integracji i wsparciu społeczności ukraińskiej w Kielcach. To jedno z zadań realizowanych przez miasto w ramach projektu pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W otwarciu Centrum udział wzięli m.in.: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, prezydent Kielc Bogdan Wenta, Magdalena Gościniewicz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny pełnomocnik ds. działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy.

- Cieszę się, że dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego stworzona została przestrzeń do działań i wymiany doświadczeń oraz budowania poczucia przynależności do wspólnoty lokalnej Kielc. To miejsce generowania dobrych emocji - mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Magdalena Gościniewicz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zaznaczyła, że Ukraińskie Centrum Integracji to uzupełnienie dotychczasowej oferty miasta dedykowanej obywatelom Ukrainy. - Po sąsiedzku działa nasze Centrum Pomocy Uchodźcom, gdzie panie z Ukrainy uczą się m.in. języka polskiego, teraz dodatkowo ich dzieci będą miały zapewnioną specjalistyczną opiekę - mówiła dyrektor.

W Ukraińskim Centrum Integracji dzieci i młodzież z Ukrainy dotknięte wojenną traumą otrzymują konkretne wsparcie i pomoc, w postaci specjalistycznego poradnictwa: z psychologiem, pedagogiem, terapię z psem czy muzykoterapię. Realizowane są zajęcia z zakresu terapii zajęciowej, tematyczne spotkania integracyjne czy pomoc w nauce.

- Zajęcia, które proponujemy dzieciom, bardzo się im podobają. Dla nas to bardzo ważne, że możemy zapewnić im opiekę, której potrzebują - mówiła pani Oksana.

Elastyczne godziny pracy Centrum od 10.00 do 18.00, a w razie potrzeby do 20.00 oraz w soboty i niedziele, zapewniające profesjonalną opiekę nad dziećmi, umożliwiają ich rodzicom i opiekunom udział w kursach języka polskiego, a w niedalekiej przyszłości również zawodowych. 

Ukraińskie Centrum Integracji powstało w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W ramach tego projektu Miasto Kielce realizuje również zadanie „Wsparcie dla uchodźców w Kielcach 24.02.2022 – 30.06.2023”, którego głównym celem jest kompleksowa i zindywidualizowana aktywna integracja społeczna i zawodowa obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z trwającym konfliktem zbrojnym z Federacją Rosyjską i zamieszkują na terenie miasta Kielce, która pozwoli im na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie.

W tym celu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach prowadzi Centrum Pomocy Uchodźcom. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 17.00 i mieści się przy ul. Żeromskiego 20/24A.

RPO EFS.png

Powrót na początek strony