Piknik historyczno-militarny, odsłonięcie muralu obrońców Kielc, złożenie kwiatów i zniczy przy tablicach pamiątkowych. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów zorganizowało cykl wydarzeń pn.: "Kielce, Stolica Centralnego Okręgu Przemysłowego w optyce obrony miasta 5 września 1939 roku", które przypominały o bohaterach obrony miasta z 1939 roku.
W środę, 6 września na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym odbył się piknik historyczno-militarny z udziałem służb mundurowych. Swoje stoiska zaprezentowały także instytucje: Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach. Podczas pikniku prezentowano repliki broni, odbyły się prelekcje i wystawy popularno-naukowe. Muzeum Historii Kielc przygotowało wystawę plenerową Kielce w czasie okupacji 1939-1945.
W ramach konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego zaprezentowano historyczne pojazdy pancerne Wojska Polskiego z okresu XX-lecia międzywojennego. W tym roku Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego zdobył Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach został wyróżniony za rekonstrukcję samochodu pancernego wz. 34 oraz czołgu TKS – polskiej tankietki z okresu międzywojennego.
- Pojazdy są zgodne z oryginałem, a przede wszystkim warto podkreślić, że tego typu pojazdy brały udział w obronie Kielc we wrześniu 1939 roku. Samochody pancerne wz. 34 wykonały kontratak od strony Karczówki na kolumnę niemiecką. W walkach o miasto wykorzystany był również zaprezentowany tutaj czołg TKS - powiedział Zbigniew Kowalski – nauczyciel historii w I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.
Ponadto w ramach wydarzenia złożono znicze przy tablicy upamiętniającej zamordowanych jeńców przy ul. Zamkowej. Odbyła się również uroczystość odsłonięcia Muralu Obrońców Kielc 1939, który powstał na przęśle wiaduktu na skrzyżowaniu ulic: Żytniej, Żelaznej, Grunwaldzkiej i Armii Krajowej. Złożono także kwiaty i znicze przy tablicy pamiątkowej na Skwerze Edmunda Niziurskiego. Tablicę poświęcono płk. Wacławowi Wilniewczycowi, dowódcy 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca oraz podległym mu żołnierzom i funkcjonariuszom różnych formacji, a także ludności cywilnej i harcerzom, którzy stoczyli przy Kadzielni całodzienny bój o Kielce.
Więcej o obronie Kielc pod galerią zdjęć.