„Usłysz moje wołanie” to hasło kampanii profilaktyczno–edukacyjnej, którą uroczyście zainaugurowały Komenda Miejska Policji w Kielcach wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia - Świętokrzyski Oddział Wojewódzki.
Celem akcji jest uświadomienie problemu czynów samobójczych podejmowanych przez osoby małoletnie. Adresatami projektu są przede wszystkim dzieci i młodzież ale również rodzice, opiekunowie, pedagodzy i nauczyciele. W trakcie roku szkolnego funkcjonariusze miejskiej policji będą przeprowadzać w szkołach pogadanki na ten temat oraz prezentować najnowszy spot, który po raz pierwszy można było zobaczyć podczas inauguracji w Kieleckim Centrum Kultury.
Jak informuje Aleksandra Olawska-Szymańska, konsultant wojewódzki ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, na zaburzenia psychiczne różnego rodzaju cierpi więcej dziewcząt, a najczęstszymi przyczynami zachorowań, które często kończą się samobójstwami, są hejt, brak akceptacji rówieśników i używki.
- Problem zaburzeń wśród młodych ludzi dostrzeżony został już w latach 60-tych, ale teraz przybierają one bardziej dramatyczną formę. Dużą rolę pełnią tu internet, a w tym media społecznościowe i wszechobecny dostęp do używek – mówi dr Olawska-Szymańska i dodaje, że zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nagle zaczynają się zmieniać w zachowaniu. – Wycofanie, nadwrażliwość, agresja. Lęk przed przyszłością – to sygnały, że już zaczyna się dziać coś niedobrego.
Kampanię objął patronatem honorowym prezydent Bogdan Wenta. - Cieszę się, że możemy razem działać, bo tylko działając partnersko zwiększamy zasięg tej kampanii i możemy dotrzeć z nią do szerszej grupy odbiorców – podkreśla Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, Pełnomocnik Prezydenta ds. Inicjatyw Społecznych i Współpracy Lokalnej.