VI edycja kampanii „Kieleckie Dni Energii”

Zabawy, konkursy, zielone warsztaty i pokazy – to tylko część atrakcji przygotowanych dla mieszkańców stolicy regionu z okazji kolejnej edycji „Kieleckich Dni Energii”, które odbędą się w dniach 10 – 11 czerwca. W najbliższy piątek w godz. 9:00 - 17:00 w Parku Miejskim oraz w Centrum Geoedukacji w godz. 9:00 - 16:00 odbędzie się wydarzenie adresowane do wszystkich mieszkańców, organizacji pozarządowych, sektora komunalnego, prywatnego oraz transportowego.

Celem kampanii informacyjno – edukacyjnej jest  propagowanie wiedzy o właściwym wykorzystaniu energii elektrycznej oraz uświadomienie najmłodszym oraz dorosłym mieszkańcom Kielc jak ważna jest ochrona czystego powietrza na terenie miasta. „VI Kieleckie Dni Energii” przygotowuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce wraz z wieloma partnerami. Kampania wpisuje się w kształtowanie wizerunku Kielc jako miasta nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom i stanowiącego wzór dla innych ośrodków miejskich.

PROGRAM KAMPANII „VI KIELECKIE DNI ENERGII” 

Park Miejski im. Stanisława Staszica, 10 czerwca w godzinach 9.00 – 17.00

Na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce uczestnicy zajęć ruchowych, dowiedzą się jak dbać o środowisko podczas codziennych czynności.

Na stoisku z rowerami wytwarzającymi prąd uczestnicy przekonają się jak za pomocą siły swoich mięśni można wytworzyć prąd. W punkcie dowiedzą się również ile siły trzeba użyć oraz ile kilometrów przejechać aby np. naładować telefon oraz ile prądu zużywają podczas codziennych czynności. Na kolejnych stoiskach uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach zręcznościowych, w pokoju zagadek zapoznają się z tematem elektromobilności. Na najmłodszych czekać będą też animatorzy, którzy będą wykonywać malowanie twarzy „Balonowe projekty” oraz kolorowe balony np. w kształcie zwierząt.

Swoje stoisko przygotuje również Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, na którym uczestnicy pozyskają wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, zbadają tajniki obwodów elektrycznych, wyprodukują prąd z owoców.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami zaprezentuje krótki film o wytwarzaniu energii ze skompostowanych odpadów, gry edukacyjne dotyczące odpadów. Na stoisku znajda się również broszury informacyjne oraz ciekawostki dotyczące wytwarzania z odpadów paliw alternatywnych oraz energii.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprosi do rozwiązywania ciepłowniczych labiryntów, krzyżówek i quizów. Uczestnicy poprzez zabawę nauczą się jak prawidłowo korzystać z energii cieplnej. Na stoisku będzie można dowiedzieć się wszystkiego o produkcji, dystrybucji i prawidłowym wykorzystaniu „Przyjaznego ciepła dla Kielc” (tj. ciepła sieciowego). Dla dorosłych uczestników przygotowane będą ulotki dotyczące efektywnego wykorzystania ciepła i ciepłej wody, a także tego jakie znaczenie dla klimatu i przyrody ma oszczędzanie energii. Finał konkursu organizowanego dla dzieci „Przyjazne ciepło dla Kielc”.

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach, przygotuje stoisko edukacyjne dla uczestników kampanii dotyczące budowania świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez poszerzanie wiedzy na temat ciepła i energii elektrycznej, sposobów ich wytwarzania oraz możliwości oszczędzania. Na najmłodszych czekać będą zagadki, rebusy, quizy oraz krzyżówki, które w przystępny sposób wyjaśnią dzieciom m.in.: czym jest ciepło, skąd się ono bierze w naszych domach, czym jest kogeneracja, jakie są zalety korzystania z ciepła sieciowego.

Nadleśnictwo Kielce zaprosi na gry i zabawy o tematyce przyrodniczej. Dzieci będą brały udział w grach i zabawach edukacyjnych o tematyce przyrodniczej, związanej z lasem, ochroną przyrody. Na stoisku będą rozdawane sadzonki drzew leśnych dla uczestników kampanii oraz materiały promocyjne.

Straż Miejska Kielce przygotuje stoisko „Nauka poprzez zabawę” i zaprosi do uczestniczenia w grach edukacyjnych, zagadkach i quizach poświęconych wpływowi zanieczyszczeń powietrza na środowisko. Strażnicy będą też prowadzić kampanię informacyjną dotyczącą wzmacniania postaw proekologicznych.

Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe zaprosi do zabaw o tematyce przyrodniczej. Stworzą możliwość poznania biologii i statusu ochronnego wielu gatunków zwierząt występujących na terenach Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Dzieci będą mogły przygotowywać rysunki ukazujące zwierzęta oraz zrobić własnoręcznie opaskę z wizerunkiem jednego z nich czy rozwiązywać rebusy, krzyżówki itp. Na stoisku dostępne będą materiały dotyczące parków krajobrazowych województwa świętokrzyskiego przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Z kolei na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzieci będą mogły wziąć udział w grach i zabawach, a dorośli będą mogli uzyskać informacje o dofinansowaniach na różnego rodzaju działania związane z ochroną środowiska oraz programach takich jak Czyste powietrze, Mój Prąd, Moje ciepło, Agroenergia.

Zarząd Transportu Miejskiego Kielce przygotuje konkurs dla uczestników Kampanii dotyczący transportu zbiorowego. Tematyka pytań konkursowych będzie dotyczyła ogólnych informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Konkurs przeprowadzany będzie przez inne jednostki w ramach prowadzonych przez siebie stoisk, natomiast ZTM ufunduje drobne nagrody dla zwycięzców.

Natomiast Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprezentuje urządzenie do badania jakości powietrza.

„Kieleckie Dni Energii” w Centrum Geoedukacji

W holu głównym centrum Geoedukacji w piątek, 10 czerwca w godz. 9.00 – 16.00 przygotowane zostaną stoiska do samodzielnego wykonywania mini-eksperymentów związanych z energią.

EKO-RECYKLING - zabawa edukacyjna polegająca na posegregowaniu kartoników oznaczonych symbolem konkretnego odpadu do specjalnej kartonowej ciężarówki recyklingowej.

ENERGETYCZNE INSPIRACJE - zabawa edukacyjna polegająca na wykorzystaniu tzw. wanny piaskowej i odpowiednich przyrządów do narysowania motywów związanych z szeroko pojętym tematem energii.

ENERGETYCZNY TOR PRZESZKÓD - zabawa manualna związana z wykorzystaniem siły własnych płuc do przemieszczenia piłeczki przez tor przeszkód.

1.png

Powrót na początek strony