VII edycja kampanii „Kieleckie Dni Energii z Przyrodą”

Zabawy edukacyjne, konkursy, zielone warsztaty i pokazy – to tylko część atrakcji przygotowanych dla małych i dużych mieszkańców stolicy regionu z okazji kolejnej edycji „Kieleckich Dni Energii z Przyrodą”. Główne wydarzenie zorganizowane zostanie 5 czerwca w Parku Miejskim w godz. 9.00 – 16.00 pod hasłem: „Oszczędzać energię, to znaczy ratować ziemię”.

Akcja ta będzie łączyć ważne wydarzenia dotyczące ochrony środowiska tj.: „Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego” oraz „Dni Energii”. Celem kampanii informacyjno – edukacyjnej jest propagowanie wiedzy o właściwym wykorzystaniu energii elektrycznej oraz uświadomienie najmłodszym oraz dorosłym mieszkańcom Kielc jak ważna jest ochrona czystego powietrza na terenie miasta.

„VII Kieleckie Dni Energii” przygotowuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce wraz z wieloma partnerami. Kampania wpisuje się w kształtowanie wizerunku Kielc jako miasta nowoczesnego i przyjaznego mieszkańcom.

PROGRAM KAMPANII „VII KIELECKIE DNI ENERGII Z PRZYRODĄ”

Park Miejski, 5 czerwca w godz. 9.00 – 16.00

Na stoiskach edukacyjnych uczestnicy zajęć, dowiedzą się m.in. jak dbać o środowisko podczas codziennych czynności. Na stoisku Fundacji „Odzyskaj Środowisko” wspólnie odkryjemy tajemniczy świat pszczół i odkryjemy skąd pszczoły czerpią energię i jak się komunikują. By dobrze spożytkować energię, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w królewskiej grze. Szachy z elektrycznych śmieci polecają się do gry.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce 

Stoisko nr 1 -  stoisko edukacyjne „Kino na rowerach” . Dzieci i młodzież pedałując na rowerach wytwarzają prąd napędzający komputer i rzutnik na którym wyświetlany będzie ekologiczny pokaz multimedialny. Uczestnicy uzyskają informację ile prądu wytwarza każdy z rowerzystów.

Stoisko nr 2 – stoisko wraz z warsztatami edukacyjnymi OZE, które zostanie wyposażone w wiatraki i moduły fotowoltaiczne zasilające stanowisko komputerowe do ekologicznych gier i zabaw za pomocą których uczestnicy akcji mogą uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych.

Stoisko nr 3 - Przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych za pomocą gry przestrzennej MEMORY, której kolorowe plansze prowadzą uczestników przez różnorodne zagadnienia związane z naszymi codziennymi nawykami – codzienne czynności dla ekologii.  Grę można wykorzystać do zabawy indywidualnie lub grupowo. Pojawiający się element rywalizacji sprawia, że gra nie tylko edukuje, ale również jest bardzo emocjonująca dla uczestników.

Stoisko nr 4 - przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych za pomocą dużej przestrzennej gry, w której uczestnicy sami są pionkami i grając kostką przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu punktowi przyporządkowane jest pytanie z tematyki np. prawidłowej gospodarki odpadami, zmiany klimatu, energii, elektromobilności itp.

Stoisko nr 5 -Informacje dla mieszkańców Kielc dotyczące Katalogu Dobrych Praktyk w Zakresie Błękitno – Zielonej Infrastruktury. Informacje dotyczące Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Energetyczne Centrum Nauki Industria

Stoisko pełne wiedzy i eksperymentów związanych z otaczającym nas światem. Dzieci, dorośli będą mogli wykonać nietypowe papierowe doniczki i zasadzić w nich fasolki. Nie obędzie się bez wielu naukowych ciekawostek. 6 – 7 czerwca br. wystawę Energetycznego Centrum Nauki Industria będzie można zwiedzać nieodpłatnie.

ENERIS Surowce S.A. zakład w Kielcach

Stoisko dotyczące zasad segregacji odpadów i recyklingu oraz ich znaczenia dla ochrony środowiska naturalnego. Przeprowadzone zostaną również konkursy z nagrodami dla dzieci, dotyczące prawidłowej segregacji odpadów.

GEONATURA

Wycieczka przyrodnicza w postaci warsztatów terenowych z przewodnikami Ogrodu Botanicznego i Centrum Geoedukacji na trasie Kadzielnia – Parki Miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach.

Instytut Dizajnu Kielce

Na stoisku dowiesz się czym jest park kieszonkowy i spróbujesz zaprojektować swój własny. Warsztaty dla dzieci. 

Kielecki Bank Żywności

Stoisko smakołyków - przygotowanie koktajlu owocowego, dania jednogarnkowego z degustacją, edukacyjne gry stolikowe dla dzieci, konkursy w tematyce zero waste oraz ochrony środowiska.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Stoisko z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych – zagadki, krzyżówki i rebusy uczące jak racjonalnie korzystać z ciepła. Dla dorosłych informację na temat przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, albo jak skorzystać z zielonej energii za pośrednictwem MPEC. Przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu efektywności energetycznej na co dzień i poszanowania środowiska, zapobiegającego zmianom klimatycznym.

Nadleśnictwo Kielce

Stoisko informacyjno-edukacyjne Lasów Państwowych. Gry i zabawy o tematyce przyrodniczej, quizy i konkursy o tematyce leśnej, związanej z ochroną przyrody, gospodarką leśną, florą i fauną. Na stoisku będą dostępne materiały promocyjne Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Kielce.

PGE Energia Ciepła S.A. oddział Elektrociepłownia w Kielcach

Stoisko edukacyjne, dotyczące rozwijania świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez przekazywanie wiedzy na temat ciepła i energii elektrycznej, sposobów ich wytwarzania oraz możliwości oszczędzania. Dla najmłodszych filmy edukacyjne, zagadki, rebusy, quizy oraz krzyżówki, które w przystępny dla dzieci sposób wyjaśnią m.in.: czym jest ciepło, skąd się ono bierze w naszych domach, czym jest kogeneracja, jakie są zalety korzystania z ciepła sieciowego.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami

Stoisko z dobrą zabawą edukacyjną dotyczącą segregacji odpadów, filmik o wytwarzaniu energii ze skomponowanych odpadów. Gry edukacyjne wraz z drobnymi upominkami.

Straż Miejska Kielce

Stoisko profilaktyczno-edukacyjne dla najmłodszych. Przekazywanie informacji przy pomocy gry wieloformatowej nt. działań zwiększających efektywność energetyczną oraz wpływających na poprawę jakości powietrza. Dla dorosłych ulotki i broszurki nt. efektywności energetycznej i ochrony powietrza.

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach

Stoisko edukacyjne z zastosowaniem gier i zabaw o tematyce przyrodniczej, dzięki którym zostanie podniesiona świadomość uczestników na temat otaczającej ich przyrody i potrzebie jej ochrony.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Stoisko animacyjne pełne niespodzianek dla dzieci i młodzieży,  za pomocą których uczestnicy nawiążą pozytywne relacje poprzez budowanie więzi w radosnej i luźnej atmosferze. Dzieci budujące zaufanie, umiejętności pracy w grupie i przełamywania barier w kontakcie z innymi uczestnikami zabawy. Tematem przewodnim będzie ochrona powietrza. Mieszkańcy za pomocą  Ambulansu badawczego do pomiarów zanieczyszczenia powietrza mogą sprawdzić stan powietrza w naszym mieście.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Stoisko z działaniami edukacyjnymi w formie zagadek ekologicznych, quizów i konkursów dla dzieci i młodzieży z zakresu oszczędzania energii, wody i ochrony przyrody.

Dorośli mieszkańcy mogą skorzystać z informacji przekazanych przez Doradców Energetycznych dotyczących możliwości wsparcia różnego rodzaju działań związanych z efektywnością energetyczną i OZE w ramach programów takich jak Czyste powietrze, Mój Prąd, Moje ciepło, Agroenergia i inne.

Zarząd Transportu Miejskiego Kielce

Konkurs dla uczestników Kampanii dotyczący transportu zbiorowego. Tematyka pytań konkursowych będzie dotyczyła ogólnych informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Konkurs przeprowadzany będzie przez inne jednostki w ramach prowadzonych przez siebie stoisk, natomiast ZTM ufunduje drobne nagrody dla zwycięzców.

plakat czerwiec.jpg

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. scenariusz DE 2023 .jpg JPG 347.93 KB
Powrót na początek strony