VII Kielecki Marsz Katyński przeszedł ulicami miasta

Uczniowie, żołnierze, przedstawiciele władz miasta i regionu oraz liczni kielczanie przeszli z Rynku do Skweru Pamięci Ofiar Katynia, aby upamiętnić ofiary Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu udział wziął prezydent Kielc Bogdan Wenta i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś.

Kielecki Marsz Katyński odbył się po raz siódmy z inicjatywy Delegatury IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, Związku Sybiraków w Kielcach, Delegatury IPN w Kielcach z naczelnik dr Dorotą Koczwańską-Kalitą na czele oraz kombatanci i delegacje reprezentujące służby mundurowe. Na zakończenie przy monumencie „SEN” złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Marsz to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Kielcach. Wcześniej odbyły się uroczystości przed Pomnikiem Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu Partyzanckim oraz przed Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu Starym.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.

Powrót na początek strony