W Kielcach będzie więcej miejsc dla bezdomnych

Kończą się prace przy budowie ogrzewalni przy Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym w Kielcach. Osoby bezdomne znajdą tu ciepłe schronienie przez całą dobę. Dzięki nowej inwestycji realizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach zwiększy się nie tylko liczba miejsc dla bezdomnych, ale również poprawią się warunki w jakich przebywają osoby znajdujące się w kryzysowej sytuacji.

Budynek przy ulicy Żniwnej będzie również pełnić rolę świetlicy. W największej sali będą stoły i krzesła, miejsce do przygotowania posiłku i lodówka. Do dyspozycji przebywających tu osób będą też dwie łazienki z prysznicami. W budynku znajdą się też pokoje dla terapeuty i opiekuna.

- Opiekun zmiany będzie cały czas, oprócz tego będzie przyjmować też terapeutka jeśli ktoś będzie potrzebować to będzie miał zapewniona taką opiekę - mówi Piotr Kucharczyk p.o. kier. Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego dla Osób Bezdomnych.

W nowej ogrzewalni jednorazowo będzie mogło przebywać do 25 osób, podobną liczbę miejsc przygotowano obok w Punkcie Pomocy Doraźnej. Bezdomni mają zapewniony posiłek oraz pomoc ratownika medycznego.

- Mam nadzieję, że te osoby przekonają się do nowego miejsca, bo to jest nowe miejsce, które zostało stworzone dopiero w tym sezonie, gdzie na obecną chwilę mamy już na noc po 27 osób, które przychodzą i tu uzyskują pomoc – mówi Andrzej Domański, streetworker.

Ośrodek przy ul. Żniwnej zapewnia również pomoc nietrzeźwym bezdomnym dowożonym przez policję lub Straż Miejską. Jest tu również Punkt Interwencji Kryzysowej oraz mieszkania chronione dla osób, które próbują wyjść z bezdomności.

Pracownicy Ośrodka Interwencyjno-Terapeutycznego przy kieleckim MOPR przypominają, że sezon jesienno-zimowy to najtrudniejszy czas dla osób  bezdomnych. Podczas ostatniej fali mrozów powstały nawet dodatkowe partole, które sprawdzały miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. 

 - Całe noce patrolowaliśmy na przemian z koleżanką dzień w dzień. W chwili obecnej trochę to zelżało, więc ograniczyliśmy to tylko weekendowych patroli plus czwartkowe patrole z policją.  Możemy to podsumować tak, że na pewno uratowaliśmy dwie osoby – mówi Andrzej Domański, streetworker.

Takich dramatycznych sytuacji w okresie jesienno-zimowym jest więcej. Miejsca gdzie przebywają osoby bezdomne sprawdzają również specjalne patrole Straży Miejskiej.

Przed nami kolejne mroźne dni, stąd apel. Nie bądźmy obojętni i reagujmy gdy widzimy osoby bezdomne, potrzebujące pomocy - wystarczy zadzwonić na numer Straży Miejskiej w Kielcach – 986 lub na numer alarmowy 112. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie.

Powrót na początek strony