W Kielcach odbędą się obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

O północy 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. W tym roku minie 41 lat od tamtych tragicznych wydarzeń. Uroczystości rocznicowe w Kielcach rozpoczną się przy Areszcie Śledczym na Piaskach. Tam, pod tablicą upamiętniającą opozycjonistów więzionych przez bezpiekę, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

Organizatorem regionalnych obchodów jest Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

Kielce, wtorek, 13 grudnia 2022 r.
godz. 9.00 - złożenie kwiatów - Areszt Piaski Kielce
godz. 10.00 - złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą strajk – Chemar
godz. 17.40 - złożenie kwiatów przy tablicy śp. Stanisława Raka - mur katedralny
godz. 18.00 - Msza święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji ofiar stanu wojennego - Kielecka Bazylika Katedralna
ok. godz. 19.00 - składanie kwiatów - figura bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Plac NMP
 
Kielce, środa, 14 grudnia 2022 r.
godz. 17.00 - panel dyskusyjny - Czy Służba Bezpieczeństwa rozpracowała „Solidarność", Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia", Kielce, ul. Warszawska 5.

Zapal Światło Wolności

W związku z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, ale faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.

319283643_522633563227635_9101119957522974085_n.jpg

Po północy, 13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojawiły się oddziały ZOMO, MO i żandarmerii wojskowej. Władze komunistyczne wprowadziły godzinę milicyjną, wyłączono telefony, ograniczono wolność zgromadzeń, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka.

W dużych zakładach przemysłowych rozpoczęły się strajki, wiele z nich zostało brutalnie spacyfikowanych. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W sumie w czasie stanu wojennego liczba aresztowanych sięgnęła 10 tysięcy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, do Aresztu Śledczego w Kielcach trafiali internowani opozycjoniści z regionu. Pierwsze aresztowania zaczęły się już w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. W tym areszcie zatrzymano niemal 500 działaczy.

Stan wojenny został odwołany 22 lipca 1983 r. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

Powrót na początek strony