W Kielcach powstanie sieć miejsc przyjaznych zwierzętom

Miasto Kielce w Międzynarodowym Dniu Kota zainaugurowało akcję „Miejsce przyjazne zwierzakom”. Celem inicjatywy jest utworzenie w mieście sieci miejsc, do których opiekunowie zwierząt będą mogli przychodzić ze swoimi pupilami. Do udziału w akcji mogą zgłaszać się kieleckie lokale gastronomiczne, sklepy, instytucje kultury oraz zarządcy innych miejsc. Każdy obiekt otrzyma specjalną naklejkę oraz będzie mógł się znaleźć na interaktywnej mapie miejsc przyjaznych zwierzakom.

W Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej szczegóły akcji zaprezentowały zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda oraz dyrektorka MBP w Kielcach Anna Żmudzińska.

- Dziś na stronie Idea Kielce i na stronie Urzędu Miasta startuje interaktywna mapa, na której każdy zarządca lub właściciel nieruchomości prywatnej lub publicznej może wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy i dołączyć do sieci miejsc przyjaznych zwierzętom. Zachęcam do udziału w akcji. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy chcą mieć możliwość zabrania swojego pupila do lokalu lub instytucji. Chcemy ułatwić tym osobom dotarcie do informacji gdzie mogą przychodzić ze swoimi zwierzętami – mówi Agata Wojda, wiceprezydentka Kielc.

Jak zgłosić miejsce przyjazne zwierzakom

Do udziału w akcji mogą zgłaszać się kieleckie lokale gastronomiczne, sklepy, punkty informacyjne, instytucje kultury oraz zarządcy innych miejsc. Każdy zgłoszony obiekt będzie mógł otrzymać specjalną naklejkę „miejsce przyjazne zwierzakom” lub projekt do samodzielnego wydruku. Naklejki w formie pdf dostępne są w załącznikach na dole strony ⇓⇓⇓ Dzięki temu właściciele psów czy kotów będą pewni, że w danym sklepie czy restauracji zwierzaki są mile widziane i mogą tam wejść razem ze swoim pupilem.

- Oczywiście nie zwalnia to opiekunów z obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia swoich zwierząt w trosce o bezpieczeństwo innych użytkowników lokali. Pamiętajmy o trzymaniu psów na smyczy i w kagańcach gdy jest to konieczne - mówi Agata Wojda.

Każdy obiekt można zgłosić do umieszczenia na interaktywnej mapie miejsc przyjaznych zwierzakom, dostępnej na stronie IDEA KIELCE pod adresem - https://idea.kielce.eu/zwierzaki. Zgłoszenia można dokonać poprzez formularz lub kierować do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce na adres: alicja.kocielinska@um.kielce.pl podając: nazwę lokalu / instytucji, adres i rodzaj prowadzonej działalności.

Na interaktywnej mapie można już znaleźć filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kielecka książnica już od kilku lat zachęca czytelników do przychodzenia po książki wraz ze swoimi pupilami. 

- Cieszymy się, że jesteśmy pierwszą instytucją kultury, która została oznaczona jako miejsce przyjazne zwierzętom. Z dumą zamieścimy naklejki z taką informacją we wszystkich naszych filiach. My już od kilku lat zachęcamy naszych czytelników, aby podczas spacerów odwiedzali bibliotekę ze swoimi przyjaciółmi. Poza tym zawsze chętnie włączamy się w akcje, które promują ochronę praw zwierząt. U nas czworonogi czują się bardzo swobodnie i są zawsze mile widziane - powiedziała Anna Żmudzińska, dyr. MBP w Kielcach.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i biorąc pod uwagę liberalizację przepisów, na najbliższej sesji w marcu chcemy zaproponować radnym zmiany w regulaminie utrzymania porządku i czystości w gminie. Do tej pory funkcjonuje w nim zapis odnoszący się do zwierząt domowych, który w niektórych miejscach zakazuje przebywania ze zwierzętami, chyba, że zarządca zadecyduje inaczej. My chcemy odwrócić tę filozofię i pokazać, że ze zwierzętami można wchodzić do dużej liczby miejsc, ale zarządca oczywiście takie ograniczenia będzie mógł wprowadzić - informuje Agata Wojda. 

Uczymy wrażliwości 

Inauguracja akcji „Miejsce przyjazne zwierzakom” nie mogła się odbyć bez udziału czworonogów. Bibliotekę odwiedziły zwierzaki ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. W wydarzeniu wzięły także udział dzieci ze Świetlicy Środowiskowej "4 Kąty". Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota opiekunowie ze schroniska przybliżyli najmłodszym gościom kocie zwyczaje i potrzeby.

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. Naklejka1.pdf PDF 5.46 MB
2. Naklejka 2.pdf PDF 4.87 MB
3. Naklejka 3.pdf PDF 4.94 MB
4. Naklejka 4.pdf PDF 4.9 MB
Powrót na początek strony