W Kielcach rozpoczęła się obowiązkowa kwalifikacja wojskowa

Blisko tysiąc mężczyzn i kobiet z terenu Kielc weźmie udział w tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Dziś z odpowiedzialnymi za ten proces członkami Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Kielcach, przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach oraz pracownikami Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kielce spotkał się wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

Kwalifikacja wojskowa 2024 na terenie Miasta Kielce rozpoczęła się 14 marca i prowadzona będzie do 26 kwietnia w Internacie Zespołu Szkół Elektrycznych przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 20. Prace Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 koordynuje Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kielce. - Na stawienie się przed komisją lekarską kielczanie mają około półtora miesiąca, jednak od strony organizacyjnej przedsięwzięcie to trwa znaczne dłużej. Do przeprowadzenia tegorocznej kwalifikacji przygotowujemy się od listopada ubiegłego roku, natomiast zakończenie wszystkich procedur potrwa do czerwca. Do zadań Miasta należy nie tylko zabezpieczenie miejsca i obiektu, w którym odbywa się proces orzekania. Dostarczamy również komputery, drukarki, a nawet sprzęt multimedialny - mówi Krzysztofa Papuda, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Na proces kwalifikacji wojskowej składa się m.in. określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej. Jak zaznacza lek. med. Tomasz Barański z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SP ZOZ w Kielcach, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Kielcach największym problemem, z którym mierzą się komisje lekarskie, są coraz częściej pojawiające się u młodych ludzi zaburzenia zachowania czy osobowości. - Nigdy nie lekceważymy takich przypadków. Mamy świadomość, że niektóre osoby wymagają dodatkowych konsultacji psychologicznych - mówi.

W tym roku z terenu Miasta Kielce do obowiązkowej kwalifikacji wojskowej wezwanych zostało 958 osób w tym 135 kobiet. - Dostrzegamy, że z roku na rok młodzi ludzie są bardziej świadomi i chętni do podejmowania służby wojskowej. Zaczynają też patrzeć na Wojsko Polskie, jako na pracodawcę, dającego stabilne i dobrze płatne miejsca pracy - mówił mjr Daniel Gapiński, szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach.

Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki zaznaczył, że działania promocyjne Wojska Polskiego są dostrzegalne i zdecydowanie pozytywnie wpływają na świadomość młodych ludzi. Podziękował również członkom Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 oraz pracownikom Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego za zaangażowanie i pracę włożoną w przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie Miasta.

Powrót na początek strony