Kampania zachęca mieszkańców Kielc i regionu do badań w kierunku raka jelita grubego

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, jako trzeci ośrodek w Polsce przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego” promującej kompleksowe leczenie raka jelita grubego.

- W trakcie drugiej edycji kampanii kontynuujemy edukację na temat zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez podnoszenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów, których nie należy ignorować. Zachęcamy do zgłaszania się na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego po 50. roku życia, ponieważ wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie wyjaśnia Iga Rawicka prezes Fundacji EuropaColon Polska, organizator akcji.

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, poddając się kolonoskopii lub wykonując test na krew utajoną w kale. Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90% pewność wyleczenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 000. Aktualnie mamy 19 000 nowych przypadków rocznie, w tym 12 000 zgonów, ponieważ w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno - często w III lub IV stadium choroby, co stanowi ponad 65% nowo zdiagnozowanych przypadków.

Aktualnie funkcjonuje w Polsce 36 Centrów Kompetencji Raka Jelita Grubego, tzw. Colorectal Cancer Unitów. Każdy szpital musi spełnić wiele warunków, by móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niezbędna jest np. odpowiednio wyposażona pracownia tomografii, rezonansu oraz pracownia endoskopowa. Szpital powinien wykazać się wymaganą liczbą badań endoskopowych i operacji raka jelita grubego, a w zespole multidyscyplinarnym mają znaleźć się m. in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuta, patomorfolog, ale również psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk i zespół pielęgniarek onkologicznych. Ale przede wszystkim nad kolejnymi krokami pacjenta od momentu przyjęcia go do szpitala, aż po kontrolę po leczeniu ma czuwać koordynator, którego rolą jest także ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem i nadzór nad kompleksowym planem leczenia.

Takie wymagania spełnia Świętokrzyskie Centrum Onkologii, z którym fundacja EuropaColon Polska rozpoczęła współpracę. W recepcji głównej ŚCO prezentowane są treści edukacyjne w ramach kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, przeznaczone dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Ponadto za pomocą kodu QR można łatwo przenieść się na stronę kampanii http://niemiejtegogdzies.pl/, gdzie są umieszczone materiały, powstałe z myślą o pacjentach - w tym wiele interesujących nagrań wideo m.in. z udziałem członków świętokrzyskiego Colorectal Cancer Unitu.

W ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś” powstały również materiały wideo z udziałem innych specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, którzy opowiadają o ważnych zagadnieniach dla pacjenta z rakiem jelita grubego: Katarzyna Zielińska i Damian Kopecki wyjaśniają na czym polega praca radiologa, a lek. med. Anna Huruk-Kuchinka, specjalista radioterapii onkologicznej wyjaśnia na czym polega sama radioterapia, kiedy jest stosowana, jak długo trwa i jak należy przygotować się do badania radiologicznego. Lek. med. Monika Janicka-Kulińska, onkolog kliniczny opowiada o nowoczesnych terapiach onkologicznych. O podstawowych metodach leczenia chirurgicznego raka jelita grubego opowiada lek. med. Krzysztof Kaczmarczyk - chirurg onkolog, zaś psycholog mgr Hanna Kołodziej-Zacharz wyjaśnia w czym może pomóc pacjentom i dlaczego warto z tej pomocy korzystać.

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji pacjentów, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat nowotworów układu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych, a przede wszystkim pomoc w powrocie do zdrowia.

Powrót na początek strony