W Kielcach trwa Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego

Zwiedzają stolicę Świętokrzyskiego, poznają historię, polskie tradycje i uczą się języka polskiego. 30 młodych ludzi z Winnicy wraz z opiekunami przebywa w Kielcach na „XIV Letniej Szkole Kultury, Historii i Języka Polskiego”. W czwartek, 30 czerwca goście spotkali się z Prezydentem Kielc Bogdanem Wentą.

Miasto Kielce dokłada wszelkich sił i starań, aby wesprzeć przyjaciół i partnerów z Ukrainy. Szczególnie bliscy naszemu sercu są nasi Rodacy z Podola. Dlatego do stolicy świętokrzyskiego mieliśmy zaszczyt zaprosić uczniów z prowadzonej przez Konfederację Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy.

- Cały czas staramy się wspierać mieszkańców naszego partnerskiego miasta – Winnicy. Ufam, że możliwość pobytu w Polsce będzie dla Was okazją do integracji z polskimi rówieśnikami. Nauka każdego języka obcego jest inwestycją w rozwój osobisty. Życzę Wam udanego pobytu w naszym mieście – powiedział podczas spotkania z młodymi ludźmi Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Dla gości przygotowany został program kulturalny z nauką języka polskiego. Uczestnicy Letniej Szkoły odwiedzają kieleckie instytucje kultury, biorą udział w zajęciach integracyjnych, sportowych i wycieczkach.

- Wielokrotnie słuchaliśmy od starszych kolegów opowieści o wizytach w Kielcach. Z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy będziemy mogli przyjechać i zobaczyć partnerskie miasto Winnicy. Bardzo dziękujemy wszystkim za organizację zajęć, chętnie wrócimy tu za rok – mówili Aleksandra Porohnia i Tymofij Fajer.

W czasie spotkania uczestnicy Letniej Szkoły otrzymali upominki od Miasta Kielce i słodycze przekazane przez przedstawicieli naszego miasta partnerskiego z Niemiec - Gotha.

Miasto Kielce zapewniło członkom grupy zakwaterowanie w hotelu przy Hali Sportowej, pełne wyżywienie i opiekę wykwalifikowanych wychowawców.

Za organizację pobytu dzieci w Polsce odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach.

Powrót na początek strony