W Kielcach uczczono Narodowy Dzień Zwycięstwa

W Kielcach uczczono Narodowy Dzień Zwycięstwa. Uroczystości upamiętniające kapitulację III Rzeszy w dniu 8 maja 1945 roku i 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej odbyły się przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oraz na Cmentarzu Wojskowym. Władze Kielc reprezentowała prezydentka Agata Wojda.

Po odegraniu hymnu państwowego, przemówieniach okolicznościowych, apelu pamięci i salwie honorowej zebrani uroczyście przeszli ulicą Ściegiennego na Cmentarz Wojskowy. Tam modlono się za żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Złożono również wieńce oraz zapalono znicze przez przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz mieszkańców Kielc.

Narodowy Dzień Zwycięstwa to święto państwowe, które ma na celu upamiętnienie zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenie II wojny światowej. Wprowadzone zostało przez Sejm w 2015 roku. Jednocześnie ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła przewidziane wcześniej na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała zniesienie dekretu z 1945 roku, który je wprowadził.

Powrót na początek strony