W Kielcach uczczono pamięć ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych

W 82. rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, IPN, wojska i kombatantów, oddali hołd zamordowanym Polakom na Cmentarzu Partyzanckim. W uroczystości przed pomnikiem pomordowanych i zmarłych w niemieckich obozach koncentracyjnych uczestniczył dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura.

14 czerwca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił go w hołdzie uczestnikom pierwszego transportu do obozu w Oświęcimiu, ale także wszystkim ofiarom i osobom doświadczonym pobytem w niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady.

Pomnik na cmentarzu Partyzanckim nie jest jedynym miejscem w Kielcach poświęconym ofiarom obozów. Na cmentarzu Starym znajduje się ponad 60 symbolicznych mogił więźniów niemieckich obozów. Transporty do Auschwitz z terenów dzisiejszej Kielecczyzny rozpoczęły się jesienią 1940 r. Ostatni przybył tam 18 września 1944 r. Łącznie do niemieckiej fabryki śmierci trafiło z ziemi świętokrzyskiej co najmniej 16 tys. osób, przewiezionych w 69 transportach.

Obchody w województwie odbyły się z inicjatywy Instytuty Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. Centralne uroczystości odbyły się w Jędrzejowie, gdzie znajduje się m.in. grób Wacława Józefa Lutyńskiego, który znalazł się w pierwszym masowym transporcie do KL Auschwitz.

Powrót na początek strony