W lutym w Kielcach będą rywalizować najlepsi bilardziści na świecie

Powoli dobiegają końca Mistrzostwa Polski w Bilard, a już za niecałe dwa miesiące Kielce znów staną się areną zmagań dla przedstawicieli tego sportu i to w najlepszym międzynarodowym wydaniu. Po raz pierwszy w Polsce, w dniach 1-5 lutego, odbędą się Mistrzostwa Świata w Bilard.

Informację, że Mistrzostwa Świata w Bilard odbędą się w Kielcach przedstawiono na konferencji prasowej, w której uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Związku Bilardowego, organizatora – firmy Matchroom Multisport Ltd, rządu RP, władz samorządowych miasta i województwa świętokrzyskiego oraz zawodnicy. Podczas spotkania uroczyście podpisano również umowę na organizację wydarzenia.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mistrzostwa odbędą się Kielcach. To wspaniałe wydarzenie sportowe, na którym miasto może skorzystać pod każdym względem – przekonuje Marcin Chłodnicki, zastępca Prezydenta Kielc.

World Pool Championship w naszym kraju odbędzie się po raz pierwszy. W latach 2010-2019 najlepsi bilardziści Globu rywalizowali w Katarze. W 2021 r. zaś impreza odbyła się w Milton Keynes w Anglii.

- 30 lat temu marzyliśmy, by któryś z Polaków w ogóle zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata. Dzisiaj nasi zawodnicy są w czołówce i regularnie zdobywają medale – powiedział Grzegorz Kędzierski, wiceprezes Polskiego Związku Bilardowego. – Nawet w najśmielszych snach nie spodziewaliśmy się, że będzie nam dane współorganizować tak prestiżową imprezę. To pokazuje jak ogromną pracę wykonali nasi bilardziści oraz my, jako związek. Cieszę się z tego zaufania również jako kielczanin, bo to świetna promocja dla miasta i regionu.

Na starcie zawodów, których stawką jest 300 tys. funtów, stanie 128 bilardzistów. W tym gronie będzie 10 reprezentantów Polski.

-To tylko pokazuje, jak mocną pozycję w bilardzie mają dzisiaj polscy zawodnicy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współorganizować to wydarzenie z Polskim Związkiem Bilardowym, z Miastem Kielce, z województwem świętokrzyskim – mówiła Emily Frazer, dyrektor firmy Matchroom Multisport Ltd.

Rywalizacja w odmianie 9 bil będzie się toczyć w Targach Kielce w dniach 1-5 lutego 2023 r. Transmisję z Mistrzostw Świata w Bilard na terenie Polski będzie można obejrzeć na platformie Viaplay. 

Powrót na początek strony