W Tydzień Bibliotek wjedziemy autobusem. Start w poniedziałek

8 maja w Kielcach pojawi się nowy przystanek. Pełen kultury i literatury – „Przystanek Fredro” - projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, który będzie realizowany podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Pasażerów komunikacji miejskiej czeka przejażdżka z niespodziankami w towarzystwie aktorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego. Do udziału w „Podróżach ku kulturze” zaproszono znanych artystów i pisarzy. Poczytalnia Na dVoRcu gościć będzie Daniela Olbrychskiego, zespół śpiewaczy „Echo Łysicy”, Renatę Piątkowską i Malwinę Kożurno.

Znakomita zabawa zapowiada się w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica. W familijnym spektaklu cyrkowym wystąpią aktorzy krakowskiego Teatru Jednej Miny. Po przedstawieniu zaproszą dzieci i młodzież na warsztaty teatralne. Uczniowie szkół podstawowych szykują się już do „Potyczek językowych z Fredrą”, które rozgrywać się będą w Filii nr 5. Przez cały tydzień w poszczególnych filiach bibliotekarze poprowadzą zajęcia literackie dla dzieci i młodzieży z kieleckich szkół i przedszkoli. Cel całego przedsięwzięcia – tak jak w dobrej komedii z czasów Fredry – bawić, uczyć i wychowywać.

Jubileuszowy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywać się będzie pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach proponuje czytelnikom w różnym wieku wiele atrakcji, a wszystko dzięki projektowi „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro”. Przedsięwzięcie, którego zadaniem jest promocja czytelnictwa i upamiętnienie Aleksandra Fredry w 230. rocznicę jego urodzin, zostanie sfinansowane ze środków Fundacji PZU. Od 8 do 12 maja Biblioteka zaprasza do wspólnego celebrowania bibliotekarskiego święta. Zapowiada się 5 dni fascynujących podróży.

„Podróże ku kulturze” rozpoczną się w poniedziałek, 8 maja. W autobusie linii 44, która wyruszy o 12:21 sprzed Dworca Autobusowego podróżować będą przez około godzinę aktorzy Teatru Laki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego czytając fragmenty utworów Aleksandra Fredry. Pracownicy Biblioteki przygotowali niespodzianki dla pasażerów – książki i zakładki. Oznakowany autobus będzie jeździł do końca maja przypominając mieszkańcom, że każdą podróż można uprzyjemnić sobie czytaniem.

We wtorek, 9 maja organizatorzy zapraszają do Poczytalni Na dVoRcu, gdzie o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie z charyzmatycznym aktorem filmowym, mistrzem scen teatralnych  Danielem Olbrychskim, który zadebiutował na deskach teatru rolą Gustawa w „Ślubach panieńskich”. Spotkanie poprzedzi występ zespołu folklorystycznego „Echo Łysicy”. Wejściówki do odbioru w Poczytalni Na dVoRcu od 28 kwietnia, ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 798 163 238.

Na środę, 10 maja zaplanowano występ objazdowego Teatru Jednej Miny z Krakowa. W muszli Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica o godz. 11:00 wszyscy chętni obejrzą familijny spektakl cyrkowy „TotoTitoTamto”, osadzony w klimacie komedii dell`arte. Niejednoznaczne rekwizyty, gagi sytuacyjne oraz ciekawa fabuła zapewnią rozrywkę nie tylko najmłodszym widzom. Po przedstawieniu odbędą się warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod telefonem 41 362 70 13.

W czwartek, 11 maja gościem biblioteki będzie Renata Piątkowska, autorka książek dla młodszych czytelników, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość. „Wieloryb”, „Hebanowe serce” czy seria „Gang Słodziaków” cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. Podczas wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 11:00 w Poczytalni Na dVoRcu, fragmenty książek autorki będzie czytać lektorka Malwina Kożurno - osoba o niepowtarzalnym głosie, którą można usłyszeć miedzy innymi w audiobookach z powieściami Renaty Piątkowskiej, a także w Programie III Polskiego Radia. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 798 163 238.

Piątek, 12 maja będzie ostatnim dniem kulturalnych podróży. W Filii nr 5 przy ul. Warszawskiej 147, o godz. 10.30 zgromadzą się - bojowo i jednocześnie przyjacielsko do siebie nastawieni - uczniowie szkół podstawowych. Wezmą udział w turnieju „Potyczki językowe z Fredrą”.

Podczas całego Tygodnia Bibliotek wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach będą organizować zajęcia dla dzieci i młodzieży z kieleckich szkół i przedszkoli, na które można umawiać się w poszczególnych placówkach.

Organizatorzy mają nadzieję, że w maju wielu pasażerów zatrzyma się na „Przystanku Fredro” i weźmie udział w „Podróżach ku kulturze”. Liczą, że pogoda dopisze, ale… „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”

Partnerzy wydarzenia: Fundacja PZU, Miasto Kielce, Wodociągi Kieleckie Spółka z o.o.

podróże po kulturze plakat.png

Powrót na początek strony