W „Żeromskim” o powstaniu styczniowym. Debata historyczna w I LO

Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyła się sesja popularnonaukowa z udziałem historyków z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gościem wydarzenia był wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

Uczestnicy sesji wysłuchali trzech wystąpień: prof. dr hab. Wiesława Cabana (Instytut Historii UJK) „Wpływ powstania styczniowego na polską myśl polityczną”, prof. dr hab. Stanisława Wiecha (Instytut Historii UJK) „Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie w oczach jego pogromców” oraz dr hab. Beaty Utkowskiej prof. UJK (Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK) „Dlaczego musimy walczyć z Rosją? Żeromski o powstaniu styczniowym”.

W trakcie wydarzenia Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, w ramach projektu „Partyia Kielecka 1863 r.” zaprezentowało dioramę historyczną „Oddział powstańczy na popasie w trakcie przemarszu”.

Patronat merytoryczny nad sesją objął Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a patronat honorowy prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Powrót na początek strony