Wakacyjne remonty w szkołach i przedszkolach

Miasto wyda w tym roku ponad milion zł na przeprowadzenie prac w kieleckich placówkach oświatowych. Na liście zadań są m.in. modernizacje łazienek, sal gimnastycznych i lekcyjnych, wymiana okien i dachu, czy adaptacja pomieszczeń. Remonty zostaną przeprowadzone w 38 placówkach.

- Okres wakacyjny to czas, który można wykorzystać na dostosowanie budynków szkół i przedszkoli do obowiązujących przepisów i zaleceń. Chcemy, aby uczniowie, którzy wrócą 1 września zastali godne i bezpieczne warunki – informuje zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Nowy dach, łazienki i parkiet

Dzieciaki w Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej będą miały nowoczesne łazienki. Na inwestycje placówka dostała 50 tys. zł.

- Dostosowujemy łazienki w szatni oraz na parterze budynku do potrzeb najmłodszych uczniów. Będą wymienione wszystkie sanitariaty, które zostaną przystosowane do wzrostu dzieci. Dotychczasowe łazienki budziły dużo zastrzeżeń pod względem estetycznym – opowiada Joanna Wójcik, z-ca dyr. Szkoły Podstawowej nr 2.

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. P. Ściegiennego za 68 tys. zł z budżetu Miasta Kielce zrealizowane zostaną dwie inwestycje.

- Jedna dotyczy wymiany pokrycia dachowego nad salą gimnastyczną. Opady zimowo-wiosenne spowodowały, że dach przeciekał. Druga inwestycja to montaż systemu alarmowego, czyli dodatkowego zabezpieczenia szkoły – informuje Justyna Kukułka, dyr. V Liceum Ogólnokształcącego.

Dzięki środkom z budżetu miasta prowadzone są także prace modernizacyjne w hali sportowej przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 30. Rok temu przejął go Miejski Szkolny Ośrodek Sportowy.

- W tym roku planujemy konserwację parkietu i drabinek gimnastycznych w hali sportowej. Prace zakończą się pod koniec sierpnia. Remont poprawi bezpieczeństwo. Od września można będzie ponownie korzystać z hali. Zapotrzebowanie na miejsca do uprawiania sportu w Kielcach jest duże - informuje Tomasz Olesiński, dyr. MSOS.

Wsparcie z KBO

Część środków na inwestycje w szkołach i przedszkolach pochodzi z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Przy Szkole Podstawowej nr 28 wybudowane będzie boisko do gry w siatkówkę i badmintona, place zabaw powstaną przy Szkole Podstawowej nr 34 oraz Przedszkolu Samorządowym nr 9 przy ul. Orkana. Na te zadania z KBO ma być przeznaczone 400 tys. zł.

- Jesteśmy zadowoleni, że mieszkańcy doceniają takie potrzeby placówek oświatowych – zaznacza Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

Większość inwestycji w szkołach i przedszkolach zakończy się przed 1 września, tak aby nie dezorganizować pracy placówek.