Wakacyjny rozkład jazdy i przystanki „na żądanie”

Od soboty, 25 czerwca wprowadzone będą zmiany w komunikacji miejskiej w Kielcach. Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza tzw. przystanki „na żądanie”. W I etapie kategorię tę otrzyma 140 przystanków o niskim poziomie wykorzystania, zlokalizowanych zwłaszcza na obrzeżach Kielc. A ponieważ rozpoczynają się wakacje część linii będzie kursować ze zmniejszoną częstotliwością.

Głównym celem wprowadzenia przystanków "na żądanie" jest zwiększenie płynności przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej oraz zmniejszenie spalania, które jest największe podczas ruszania autobusu. Korzystnie wpłynie to na ekologię i oszczędność paliwa.

- To także poprawa komfortu podróżowania, ponieważ każde otwarcie drzwi autobusu latem sprawia, że spada wydajność klimatyzacji, zaś zimą ucieka ciepło – przekonuje zastępczyni prezydenta Kielc, Agata Wojda.

Przystanek „na żądanie” to taki, na którym zatrzymanie autobusu jak również wsiadanie i wysiadanie z pojazdu odbywa się po zasygnalizowaniu takiej potrzeby.

Co powinien zrobić pasażer chcąc wsiąść lub wysiąść? Musi znajdować się na przystanku w widocznym dla kierowcy miejscu (nie może stać poza obszarem przystanku lub za wiatą). Może również zasygnalizować zamiar skorzystania z komunikacji miejskiej np. poprzez podniesienie ręki. Kierowca widząc takiego pasażera obligatoryjnie zatrzyma na przystanku autobus.

Natomiast, jeżeli pasażer chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, (najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku), wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Jest to sygnał dla kierowcy do obowiązkowego zatrzymania się na najbliższym przystanku.

Które przystanki zostały objęte statusem „na żądanie”?

  • najmniej wykorzystywane przez pasażerów,
  • oddalone od centrum miasta,
  • na obszarze o niskiej zabudowie,
  • na terenach przemysłowych (wykorzystanie w określonych porach dniach),

Lista przystanków na żądanie.

Jak zostaną oznaczone przystanki „na żądanie” oraz rozkłady jazdy?

Na każdej tablicy z rozkładami jazdy zostanie umieszczona informacja „NA ŻĄDANIE”. Jest to biały napis na czerwonym tle.

Wakacyjne rozkłady jazdy

Również od 25 czerwca wprowadzone zostaną wakacyjne zmiany w działaniu komunikacji miejskiej. Obejmą one 13 linii autobusowych. Ze zmniejszoną częstotliwością będą kursowały autobusy linii 4813303435364653102107 oraz 112. Autobusy pozostałych linii w tym podmiejskich będą kursowały bez zmian. Ponadto w wakacje nie będą kursowały autobusy studenckiej linii 104, która obsługuje m.in. Kampus UJK, a wybrane kursy autobusów linii 8 oraz 13 zostały skrócone do przystanku Żniwna (nie dojeżdżają do Uniwersyteckiej UJK). Autobusy linii 105 będą kursowały tylko w dni robocze. Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego. 

grafika-zmiany.png

Powrót na początek strony