Webskie Kielce - Datathon Idea Kielce 2021

Od 4 października do 5 listopada odbywa się Konkurs organizowany przez Miasto Kielce pod nazwą Webskie Kielce - Datathon Idea Kielce 2021, którego celem jest wykorzystanie różnorodnych danych do stworzenia opowieści o mieście.

W związku z przedłużającą się pandemią Covid-19 postanowiliśmy nieco zmienić formułę konkursu i w tym roku zamiast Hackathonu Idea Kielce ogłaszamy Datathon Idea Kielce, czyli konkurs również oparty na danych miejskich, ale w szerszym historycznym ujęciu. Ma on na celu stworzenie tzw. opowieści o mieście przedstawiającej jeden z wybranych obszarów, ale ukazując go w perspektywie zmieniających się w czasie danych. Konkurs realizowany jest w ramach projektu pn. „System monitorowania efektywności miasta inteligentnego w ramach audytu miejskiego” ze środków unijnych w konkursie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pn. „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”.

Uczestnicy Konkursu Webskie Kielce. Datathon Idea Kielce 2021 sami wybiorą interesujący ich temat, a następnie wyszukają i opracują dane, które go opisują. W kolejnym kroku wybrany wcześniej obszar problemowy powinien zostać zaprezentowany w formie ciekawej, wciągającej narracji o naszym mieście - Opowieści (Stories).  Ma to być format krótkich relacji, które funkcjonują już m.in. w takich miastach jak Dublin, Brampton czy Los Angeles.

Projekt „System monitorowania efektywności miasta inteligentnego w ramach audytu miejskiego” zakłada powstanie portalu umożliwiającego zautomatyzowaną analizę i wizualizację danych o naszym mieście. Będą one służyć raportowaniu i przeprowadzaniu analiz, a następnie prezentacji wskaźników i danych w formie interaktywnych pulpitów zarządczych i map tematycznych (miejski dashboard analityczny). Na takim właśnie portalu będą również zaprezentowane wybrane Prace Konkursowe (w całości lub w części).

 

Uczestnictwo w wydarzeniu daje możliwość przedstawienia swoich pomysłów pozwalających zobrazować wybrane obszary z zakresu komunikacji, środowiska, urbanistyki, gospodarki czy ogólnego rozwoju Kielc:

  1. "Ja to mam, proszę Pana, bardzo dobre połączenie"
  2. "Zielone Kielce"
  3. "Zoom na Kielce"
  4. „Zagrajmy w budowanie lepszych Kielc dla przyszłych pokoleń"
  5. "Kielce gospodarcze"

 

W każdym z tych obszarów zostały wskazane wyzwania, które można przedstawić w ramach pracy konkursowej, dołączając do tego analizę, np. w formie diagramów, przekształceń zachodzących w tym obszarze.

Udział w Datathonie jest całkowicie bezpłatny. Dla najlepszych zespołów przygotowano wartościowe nagrody finansowe: I miejsce 5000 zł, II miejsce 3000 zł, III miejsce 2000 zł. Została również przewidziana nagroda publiczności w wysokości 5000 zł dla zespołu, którego praca zostanie wybrana przez internautów w formie głosowania.

Celem konkursu jest zachęcenie mieszkańców do angażowania się w życie miasta oraz korzystania i tworzenia rozwiązań opartych na otwartych danych i wolnym oprogramowaniu, zgodnie z ideą Smart City. Udział jest bezpłatny!

 

Kiedy?  4 października 2021  – 5 listopada 2021

Jak się zgłosić? https://smartcity.kielce.eu/datathon-formularz

Nagrody? Zdecydowanie wartościowe(nagroda dla zwycięskiego zespołu to 5000 zł)

Chcesz wiedzieć więcej?  https://smartcity.kielce.eu/datathon

 

datathon-plakat.jpg

Powrót na początek strony