Tydzień Kultury Karaimskiej w MHKi

Pierwsze dni października w Muzeum Historii Kielc poświęcone będą prezentacji jednej z mniejszości etnicznych. W tym roku będzie to „Tydzień Kultury Karaimskiej”.

W dniach od 5 do 9 października Muzeum Historii Kielc zachęca do udziału w wydarzeniach z cyklu „Swoi Nieznani”, poświęconego prezentacji mniejszości etnicznych. W tym roku będzie to „Tydzień Kultury Karaimskiej”.

Od środy, 5 października w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc będzie można oglądać wystawy: „Karaj Jołłary – Karaimskie drogi” i „Karaimi w 100-lecie odzyskania niepodległości”, przygotowane przez Związek Karaimów w Polsce.

Czwartek, 6 października, środa, w godz. 17 - 19 odbędą się seanse filmowe:
•    „Karaimi, ginący naród”, 1994 r., reżyseria Włodzimierz Szpak.
•    „Karaimi na Dolnym Śląsku”, 2014 r.,  film o społeczności karaimskiej żyjącej od 1945 r. na Dolnym Śląsku; przygotowany przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.
•    „Ostatni Hazzan”, reportaż z 1986 r. o Rafale Abkowiczu, ostatnim polskim Hazzanie (zwierzchniku duchowym gminy karaimskiej), zmarłym we Wrocławiu w 1992 r. Reżyseria Ewa Straburzyńska.

Piątek, 7 października, piątek, godz. 17.00:
„Karaimi - naród, język, historia”, wykład dr Anny Akbike Sulimowicz-Keruth z Uniwersytetu Warszawskiego.           

Sobota, 8 października, sobota godz. 18.00:
Koncert muzyki karaimskiej „Życie w pieśni karaimskiej”. Wykonawcy: Michał Kuliczenko (Wrocław) i Karolina Matuszkiewicz (Warszawa). Miejsce: Dom Środowisk Twórczych „Pałacyk Zielińskiego”, ul. Zamkowa 5.

Niedziela, 9 października, niedziela, godz. 17.00:
„O kulturze, zwyczajach i kuchni karaimskiej”, wykład Marioli Abkowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Powrót na początek strony