Weekend z GeoFestiwalem. Zapraszamy do Ogrodu i na Wietrznię

2 i 3 lipca mieszkańców Kielc oraz turystów czekają dwa kolejne wydarzenia w ramach pierwszej edycji GeoFestiwalu – Magiczny Festiwal w Ogrodzie Botanicznym i Festiwal Małych Odkrywców w Centrum Geoedukacji. Goście moga się spodziewać występów artystycznych, pokazów popularnonaukowych, warsztatów i mnóstwa atrakcji dla całych rodzin. Obie imprezy startują o godz. 14.

str_5 zIELON_poziom_zdj.png

Magiczny Festiwal w Ogrodzie

Sobota, 2 lipca w godzinach 14:00-20:00

Ogród Botaniczny, ul. Jagiellońska 78  

Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Obowiązuje tylko bilet wstępu do Ogrodu Botanicznego. Opłata jest symboliczna i wynosi 2 złote od osoby (dzieci do 3-go roku życia wchodzą za darmo).

W dniu festiwalu kielecki ogród przemieni się w magiczną, kolorową krainę pełną atrakcji dla dzieci. O rozrywkę dla najmłodszych zadbają partnerzy projektu „Kielce Raj dla dzieci”, którzy prowadzić będą warsztaty np. garncarskie czy zielarskie. Przedstawiciele Manufaktury Słodyczy- Magia Karmelu zaproszą na kolorowe i cudownie pachnące warsztaty robienia lizaków. Ponadto mażoretki z Chmielnickiego Centrum Kultury dadzą pokaz swoich umiejętności podczas barwnego przemarszu po Ogrodzie Botanicznym.

Przedstawiciel Parku Rozrywki Sabat Krajno chętnie będzie pozował do zdjęć z najmłodszymi w przebraniu miniatury. Animatorzy z Robię Sobie Dizajn zaproszą dzieci do Eko Wioski, w której w 5 domkach najmłodsi będą mogli poprzez zabawy sensoryczne poznać różne struktury leśne, historię powstania miodu na bazie układanek z drewna, czy też spróbować swoich sił podczas warsztatów kulinarnych. Natomiast Muzeum Wsi Kieleckiej- Park Etnograficzny w Tokarni zaprosi do udziału w grze planszowej „W chłopskiej zagrodzie” oraz do udziału w zabawie polegającej na toczeniu fajerki.

Profesor Pytalski przeprowadzi zapierające dech w piersiach pokazy popularnonaukowe z azotem w roli głównej. Animatorzy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej zaproszą na stoisko z ginącymi zawodami oraz do udziału w grach i zabawach dawnych. Przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego poprzez quizy o tematyce przyrodniczej będą zachęcać najmłodszych do częstszych kontaktów z przyrodą.

Animatorzy z Animatu zaproszą do udziału w grze terenowej, która odbędzie się na terenie Ogrodu Botanicznego. Muzeum Zabawek i Zabawy zaproponuje zabawy w modnym ostatnio stylu retro. Natomiast animatorzy z Klubów Wolna Strefa zapewnią najmłodszym rozrywkę w postaci malowania na folii motywów fantastycznych (kolorowych kwiatów, wróżek, motyli itp.), malowania twarzy, malowania toreb lnianych postaciami z bajek, robienia zmywalnych tatuaży czy też robienia baniek mydlanych. Wszystkich chętnych na warsztaty ceramiczne zaproszą animatorzy z Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Przedstawiciele zamku w Chęcinach zaprezentują najmłodszym postaci historyczne związane z tą królewską twierdzą. Dodatkowo o magiczną atmosferę wydarzenia zadbają młodzi tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca, którzy będą spacerować po Ogrodzie Botanicznym przebrani w bajecznie kolorowe kostiumy między innymi z Kopciuszka i Dziadka do Orzechów.

Spektakularne akrobacje przestrzenne polegające na ćwiczeniach na szarfach zaprezentują przedstawiciele Klubu Sportowego „Przestrzeń lotu”.

To nie koniec atrakcji, bo w Ogrodzie pojawią się również artyści z teatru ognia Los Fuegos:  szczudlarz/ bańkarz, cyrkowiec- iluzjonista oraz dwaj masterzy balonowi.

Miłośnicy kosmosu wezmą udział w interaktywnych warsztatach astronomicznych prowadzonych0 przez Planetarium Supernowa. A na fanów motoryzacji będzie czekał gokart wystawiony przez Crazy Cart Kielce.

Animatorzy z EDUKIDO zaproszą najmłodszych do zabawy pn. „Karta Wyzwań” podczas której chętne dzieci będą losować jedną z wielu kart z podanym zadaniem- wyzwaniem do zbudowania. Następnie korzystając z dostępnych klocków LEGO stworzą swoją wizję wylosowanego zadania.

Przedstawiciele szkółki SOCATOTS zadbają o aktywną rozrywkę dla najmłodszych poprzez gry i ćwiczenia ruchowe. Pani Magdalena Banasik zaprosi najmłodszych na zajęcia z jogi, które mają zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w aspekcie emocjonalnym i fizycznym.  

Centrum Nauki Leonardo da Vinci pokaże najmłodszym jak uczyć się przez zabawę. Szkoła Profilingua zadba o rozrywkę dla maluchów, będą gry i zabawy multi- sensoryczne. Jedną z atrakcji będzie również możliwość obejrzenia filmów w technice 5D, czyli w formie trójwymiarowego obrazu, z efektami dźwiękowymi, zapachowymi i świetlnymi.

Atrakcji nie zabraknie również na scenie gdzie artyści z Kieleckiego Teatru Tańca zaprezentują pierwszy akt spektaklu pt. „Alicja w Krainie Czarów” oraz widowisko taneczno- muzyczne pt. „Legenda o Hilarym Mali” przy dźwiękach muzyki Studium Instrumentów Etnicznych (Grupa SIE).

Od godziny 16 będzie również możliwość upieczenia kiełbasek na ognisku (prowiant we własnym zakresie).   

Wydarzenia na scenie i w jej sąsiedztwie: 

14:00 - barwny pochód mażoretek  z Chmielnickiego Centrum Kultury zakończony występem na scenie

14:30 - taniec integracyjny, który poprowadzą przedstawiciele Klubów Wolna Strefa

15:00 - 15:30- występ cyrkowca- iluzjonisty p. Mariusza Berkowicza

15:30 - barwny korowód tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca w kostiumach z przedstawień KTT

15:45 - 16:30 - występ artystek z Klubu Sportowego „Przestrzeń Lotu” (pod sceną)

16:30 - 17:30 pokaz naukowy Profesora Pytalskiego, pokaz z azotem (pod sceną)                                                                                                                                     

17:30 - 18:00 - występ tancerzy Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca

18:15 - 19:00 - pierwszy akt spektaklu pt. „Alicji w Krainie Czarów” w wykonaniu tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca

19:15 – 20:00 - widowisko taneczno- muzyczne pt. „Legenda o Hilarym Mali” w wykonaniu tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca przy dźwiękach muzyki Studium Instrumentów Etnicznych (Grupa SIE)     

*** Uprzejmie informujemy, iż na wypadek złych warunków pogodowych kolejność wydarzeń podczas Magicznego Festiwalu w Ogrodzie może ulec zmianie. 


str_5 NIEBIESKI_poziom_1_zdj.png

Festiwal Małych Odkrywców

Niedziela, 3 lipca w godzinach 14:00 – 18:00

Centrum Geoedukacji na Wietrzni, ul. Daleszycka 21

Wstęp jest bezpłatny.

W tym dniu zaplanowano szereg atrakcji dla rodzin z dziećmi. Fani eksperymentów, warsztatów i pokazów popularnonaukowych będą mieli okazję skorzystać z różnorodnej oferty instytucji miejskich i pozamiejskich. W programie przewidziane są m.in. pokazy z dziedziny fizyki i chemii, warsztaty związane z historią i ginącymi zawodami a także strefa zabaw i eksperymentów "Podróże w Czasoprzestrzeni". 

Sympatyków górskich wycieczek z pewnością zainteresują spotkania z podróżnikami specjalizującymi się w tej dziedzinie: Tomaszem Habdasem oraz Łukaszem i Mikołajem Adamczykami.  

- 6-letni Mikołaj Adamczyk zdobył sympatię wielu internautów nie tylko w Polsce ale i na świecie jako najmłodszy w historii zdobywca bazy pod najwyższym szczytem na Ziemi czyli Mount Everestem – podkreśla Michał Poros, Kierownik Centrum Geoedukacji.

W ramach planowanego wydarzenia uczestnicy będą mogli odkrywać również tajniki fotografii krajobrazowej. Warsztaty fotograficzne "Akademia Piorunografii" przeprowadzone przez Michała Pioruna – fotografa, przewodnika górskiego i geografa, z pewnością naświetlą temat małym i dużym miłośnikom wypraw z aparatem. W ramach warsztatów przewidziana jest część plenerowa w rezerwacie "Wietrznia" oraz część teoretyczna w budynku Centrum Geoedukacji.

W związku z faktem, iż gospodarzem wydarzenia będzie Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji podczas imprezy nie zabraknie akcentów geologicznych. Warsztaty szlifierskie "MASTER-SZLIF" i gra edukacyjna "MISJA CHRONOS" wraz z wirtualną podróżą przez dzieje Ziemi na pokładzie kapsuły 5D z pewnością zainteresują małych i dużych odkrywców – uczestników Geofestiwalu.

 

Powrót na początek strony