Weekend z XXIII Przeglądem Teatrów Alternatywnych w Kielcach

scena ze spektaklu
Ecce Homo

Dwa spektakle Teatru Ecce Homo, monodram Roberta Konowalika z Teatru Fieter z Ozimka, oraz „Kolędników” Teatru Kapslok z Warszawy zobaczymy w weekend 28 i 29 października podczas XXIII Przeglądu Teatrów Alternatywnych w Bazie Zbożowej w Kielcach. W tym roku przegląd odbędzie się w dwóch częściach, a spektakle prezentowane będą również w mieście Kowal.

Część pierwsza Przeglądu odbędzie się w Kielcach, spektakle zobaczyć można będzie tradycyjnie w Bazie Zbożowej, z jednym wyjątkiem przedstawienia otwierającego wydarzenie pt. „Kruchość” Teatru Ecce Homo, które odbędzie się w Galerii Echo w Kinie Helios.

„Kruchość” w reżyserii Anny Kondratowicz i z choreografią Aleksandry Jaworskiej to spektakl obecny w repertuarze Teatru Ecce Homo od 20 lat, głównie ze względu na wielkie przywiązanie aktorów do tego przedstawienia. Motywem przewodnim sztuki jest samotność. Najczęściej dramatyczna, bez względu na okoliczności; bo nie tylko wtedy, gdy jest wynikiem bycia samotnym, ale i wówczas, gdy jej doświadczamy, będąc pośród innych ludzi.

Podczas Przeglądu Teatr Ecce Homo zaprezentuje również spektakl „Być świnią w maju” (premiera 2019 rok) na motywach „Teatrzyku Zielona Gęś”  K.I Gałczyńskiego. Przedstawienie w reżyserii Marcina Bortkiewicza jest odgrywane tylko przez kobiety.

W Bazie Zbożowej zaprezentuje się także Teatr Fieter z Ozimka. „Bezgłośna samotność”  monodram w wykonaniu reżysera i aktora Roberta Konowalika to spojrzenie na schyłkowy okres życia pisarza i człowieka Bohumila Hrabala, dzięki któremu autor spektaklu odkrył zjawiska takie jak literatura i film czeski.

Do Kielc przyjedzie również Teatr Kapslok - endemiczna grupa teatralna, powstała w 2019 roku w Dzielnicowym Ośrodku Kultury URSYNÓW, pod kierownictwem reżysera Grzegorza Reszki, do tej pory znanego i uwielbianego przez widzów z Kompanii Teatralnej Mamro. Mimo nieciekawych czasów i pandemicznej przerwy grupa zdołała zrealizować trzy premiery i dać się poznać na ogólnopolskiej arenie festiwalowej.

„Kolędnicy” – autorstwa  i w reżyserii Grzegorza Reszki to opowieść o śledztwie dziennikarskim próbującym odkryć kulisy tragedii, jaka rozegrała się przed laty w małym miasteczku, gdzieś na południu Polski. Tragedii, której nic nie zapowiadało. Wszystko zaczęło się bowiem od pomysłu na zrealizowanie jasełkowego przedstawienia, w którym wskrzeszona miała zostać tradycja kolędowania. Problem pojawia się dopiero przy rozdzielaniu ról. Spektakl dwukrotnie nagrodzony nagrodą GRAND PRIX.

Program:

28 października 2023
godz. 11.45 „Kruchość” - Teatr Ecce Homo - Galeria Echo, Kino Helios
godz. 18.00 „Być świnią w maju” - Teatr Ecce Homo - Baza Zbożowa, reż. Marcin Bortkiewicz

29 października 2023
godz. 16.00 „Bezgłośna samotność” - monodram Roberta Konowalika z Teatru Fieter z Ozimka - Baza Zbożowa
godz. 17.40 „Kolędnicy” - Teatr Kapslok z Warszawy, reż. Grzegorz Reszka - Baza Zbożowa.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo, współorganizatorem Baza Zbożowa.