Wernisaż wystawy poplenerowej „Kielce - Winnica. Świętokrzyskie 2023”

W środę, 19 lipca, w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki przy Placu Artystów odbył się wernisaż wystawy "Kielce - Winnica. Świętokrzyskie 2023". Swoje dzieła zaprezentowało 14 artystów biorących udział w plenerze.

W grupie znalazło się 7 osób z Kielc i 7 osób z ukraińskiej Winnicy, partnerskiego miasta. Przez kilka dni szukali malarskich inspiracji poznając zakątki Kielc i województwa świętokrzyskiego. Artyści oprócz stolicy regionu zwiedzili m.in. ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, zespół pałacowy w Kurozwękach, klasztor na Świętym Krzyżu czy Park Legend Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Każdy z uczestników miał namalować jeden lub dwa obrazy.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. zastępca Prezydenta Kielc, Marcin Chłodnicki oraz dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej, Dariusz Detka.

Plener realizowany był w ramach obchodów 65-lecia współpracy partnerskiej Kielc i Winnicy oraz województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego. Organizatorem pleneru jest Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki, a współorganizatorami są: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód.