Wiatraczek już się kręci. Rozpoczęła się rywalizacja o festiwalowe „Jodły”

W Kieleckim Centrum Kultury rozpoczęły się przeglądy konkursowe 49. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2022. Uczestnicy tym samym przystąpili do rywalizacji o "Jodły" - czyli tradycyjne festiwalowe statuetki. Wokaliści oraz zespoły wystąpili na Małej Scenie KCK.

Przeglądy są dla uczestników bardzo ważnym i pełnym emocji czasem, bo od tego jak się zaprezentują zależy czy ich występ pojawi się w programie Koncertu Galowego. Natomiast w piątek dalszy ciąg przeglądów konkursowych. Tym razem równocześnie będą trwały przeglądy muzyczne - na Małej Scenie oraz taneczne - na Dużej Scenie. 

O „Jodły” artyści, którzy zjadą do Kielc, powalczą podczas przeglądów konkursowych w 11 kategoriach. Od 9 do 13 lipca zaplanowano warsztaty artystyczne, które odbędą się w Kieleckim Centrum Kultury. Łącznie w Festiwalu weźmie udział blisko 800 osób. 

Harcerze przejmą władzę

W czwartek, 7 lipca o 19.00 festiwalowi goście zostaną przywitani w Kielcach na Koncercie Inaugurującym. Koncert odbędzie się w budynku Kieleckiego Centrum Kultury, na scenie wystąpi Kielecki Teatr Tańca i Chór Fermata w spektaklu "Brodzić po wodzie".  W trakcie koncertu Festiwalowicze otrzymają klucze do bram miasta Kielce, co będzie oficjalnym sygnałem, że Wiatraczek ponownie zakręci Kielcami.

W niedzielę, 10 lipca o godz. 18 będzie można dołączyć do festiwalowego korowodu, którego brakowało w ostatnich latach. Harcerze wyruszą spod pomnika Henryka Sienkiewicza i przejdą do Domu Środowisk Twórczych. Tu o godz. 18:30 rozpocznie się rywalizacja o „Jodły Harcerskie”.  

16 lipca o godz. 19 tradycyjnie w Amfiteatrze Kadzielnia odbędzie się Koncert Galowy. Podczas pierwszego obrazu - Gospodarze – Gościom - wystąpi 380 kieleckich artystów. Zwieńczeniem będzie koncert laureatów.

„Wiatraczek” ze wsparciem

Gospodarzem wydarzenia jest Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego i Dom Kultury „Białogon”. Miasto Kielce jest partnerem generalnym Festiwalu. W tym roku miasto przekazało 250 tysięcy złotych dla Domu Kultury „Białogon”, który będzie odpowiadał za organizację koncertu galowego i mniejszych wydarzeń.

Środki na organizację Festiwalu przekazali także samorząd województwa świętokrzyskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Program 49. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.

Powrót na początek strony