Wiceprezydent Bożena Szczypiór odebrała Srebrny Krzyż Zasługi

W Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego dla Bożeny Szczypiór pierwszego zastępcy prezydenta Kielc, przyznanego za zasługi w działalności społecznej i samorządowej. Srebrny Krzyż Zasługi wręczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz w obecności prezydenta Bogdana Wenty, sekretarza miasta Szczepana Skorupskiego i skarbnika miasta Marzeny Bzymek.

W wydarzeniu udział wzięli również: Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta, Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej, Elżbieta Korczyńska, dyrektor Wydziału Organizacji i Kadr, Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i jej zastępca Katarzyna Wójcik, Piotr Chałupka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach oraz pracownicy urzędu miasta.

Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Odznaczenie dla Bożeny Szczypiór, zastępcy prezydenta Kielc, zostało przyznane zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z dnia 27 sierpnia 2022 r.

Bożena Szczypiór posiada 40-letnie doświadczenie zawodowe m.in. na stanowisku kierownika Sekcji Usług Regulowanych Rynku Hurtowego w Telekomunikacji Polskiej oraz zastępcy wójta w gminie Smyków w latach 2010-2012, gdzie zaczęła pracę samorządową. W 2012 roku powołana przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na komisarza, by pełnić funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Rok później objęła funkcję organów Gminy Piekoszów, czyli Wójta i Rady Gminy. W 2014 roku premier przydzielił Bożenie Szczypiór funkcję Prezydenta Miasta Starachowice oraz Wójta Gminy Wodzisław.

W latach 2014-2018 wybrana w wyborach samorządowych na Wójta Gminy Wodzisław w powiecie jędrzejowskim. W czerwcu 2019 r. została mianowana dyrektorem wydziału administracyjnego w Urzędzie Miasta w Kielcach, który przygotowuje i nadzoruje miejskie inwestycje. 13 grudnia 2019 r. Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta powołał Bożenę Szczypiór na stanowisko I Zastępcy Prezydenta Miasta.