Wielka fiesta mieszkańców. Zbliża się Święto Kielc

Sceny plenerowe na Rynku, Placu Artystów, w Parku Miejskim i przy Kieleckim Centrum Kultury, Biała Noc, „wiatraczkowe” wspomnienia, Największy Zespół Rockowy, 25. odsłona Sceny dla Ciebie, Jarmark na ul. Sienkiewicza i wiele innych atrakcji będzie czekać na wszystkich mieszkańców Kielc i gości naszego miasta od 23 do 25 czerwca.

- To święto nas wszystkich. Zapraszam mieszkańców i przebywających w tym czasie turystów na to wyjątkowe wydarzenie - Święto Kielc 2023. Będzie to doskonała okazja do poznania bogatej oferty naszych miejskich instytucji, spotkań i zabawy na dobry początek wakacji – mówi prezydent Bogdan Wenta.

Tradycyjny Jarmark Kielecki na ul. Sienkiewicza rozpocznie się już 19 czerwca. Stoiska m.in. z regionalnymi smakołykami czy rękodziełem staną w tym roku od ul. Dużej do Paderewskiego.

W piątek nie śpimy do północy

Stałym punktem programu będzie Biała Noc. Miejskie instytucje zapraszają w swoje progi, żeby zaprezentować to co mają najlepszego. Podczas wieczornych odwiedzin w Muzeum Historii Kielc będzie można zobaczyć ekspozycję „W nas brzmi młodość. 50 lat Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej”. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę na godz. 14.

W Biurze Wystaw Artystycznych, w ramach święta świętokrzyskiej plastyki, o godz. 17 otwarta zostanie  wystawa prac konkursowych „Przedwiośnie 2023”.

O godz. 18 w budynku dawnej synagogi planowany jest pokaz tradycyjnych tańców żydowskich. Będzie można posłuchać klasycznej muzyki klezmerskiej, oraz spróbować potraw kuchni żydowskiej. Wstęp wolny. Wydarzenie organizuje Fundacja Pojednanie.

W piątkowy wieczór ludzie kultury odbiorą nagrody z rąk prezydenta Kielc Bogdana Wenty. W tym roku wydarzenie odbędzie się w plenerze – w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego o godz. 20.

Rynek z "Wiatraczkiem"

W sobotę kielecki Rynek należeć będzie do Domu Kultury BIAŁOGON. Pod hasłem „50 lat się kręci - pół wieku Festiwalu Harcerskiego w Kielcach” wrócimy wspomnieniami do kolejnych edycji Festiwalu. – Osoby przed laty związane z festiwalem opowiedzą o swoich wrażeniach. Będą występy solistów i zespołów oraz koncert „Największego Zespołu Rockowego”. Zachęcamy do wspólnego zagrania utworu „Hi Fi” zespołu Wanda i Banda, który będzie także gwiazdą wieczoru – wymienia Tomasz Rejmer, dyrektor DK BIAŁOGON.

Na Placu Artystów w sobotnie popołudnie Wodociągi Kieleckie zapraszają na Święto Wody z atrakcjami muzycznymi i nie tylko, a w Parku Miejskim o dobrą zabawę zadba Młodzieżowy Dom Kultury.

Przed Kieleckim Centrum Kultury zaprezentują się „Zoryana Mriya” z Winnicy z repertuarem piosenek uznanych światowych artystów ukraińskich i polskich oraz winnicki zespół ludowy „Z rosy i wody” z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami ludowymi. Natomiast tańce wszystkich regionów Rumunii zaprezentuje zespół „Plaiuri Băcăuane” z Bacău.

„Scena dla Ciebie” i sport

Jubileusz 25-lecia „Sceny dla Ciebie” to główny punkt atrakcji, które przygotował Dom Kultury „Zameczek” na niedzielę. – To nasze sztandarowe wydarzenie, dzięki któremu wielu wokalistów „wypłynęło” w artystyczny świat. Zapraszamy na kielecki Rynek, gdzie będzie można posłuchać wielu utalentowanych, młodych ludzi – zapowiada Magdalena Nowaczek, dyrektor „Zameczka”.

Także na Rynku ostatniego dnia Święta Kielc będą czekać na wszystkich konkursy organizowane  przez Radio Rekord. Niedzielny wieczór zakończy koncert Norbiego i zespołu Lombard.

W niedzielę w Parku Miejskim zaprezentują się Kluby Wolna Strefa. Na Placu Artystów będą pokazy akrobatyczne, judo, czy kick boxingu czyli niedziela na sportowo.

Atrakcje przygotuje również Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Od piątku 23 do 25 czerwca w Parku Miejskim im. S. Staszica staną dmuchańce, dostępne dla wszystkich chętnych bezpłatnie. Natomiast po Skwerze Szarych Szeregów kurować będzie kolejka elektryczna (atrakcja płatna). W sobotę, 24 czerwca na Mostku na Silnicy zaplanowano: warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, będzie też możliwość zwiedzenia śmieciarki. Ponadto w niedzielę, 25 czerwca w tym samym miejscu pojawi się mobilna strzelnica (atrakcja płatna).  

Powrót na początek strony